Finansal kalkınma ve girişimcilik: Bölgesel düzeyde bir analiz
Financial development and entrepreneurship: A regional level analysis
  1. Tez No: 998104
  2. Yazar: AHMET RUTKAY ARDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TUNALI ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Girişimcilikte hayatta kalma, girişimcilik faaliyetlerinin zaman içinde faaliyetlerini sürdürme başarısını ifade eder ve bir toplumun ekonomik göstergeleri üzerinde olumlu etkiye sahip olan kritik bir unsurdur. Girişimcilerin hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları kaynaklar arasında en önemli faktörlerden biri finansal kaynaklardır. Bu nedenle, finansal gelişmişlik düzeyi, girişimcilikte hayatta kalma olasılığını artırmada veya engellemede önemli bir rol oynar. Bu tez, finansal gelişmişliğin girişimcilikte hayatta kalma üzerindeki etkisini bölgesel düzeyde ampirik olarak incelemektedir. Bir bölgenin finansal gelişmişlik düzeyini ölçmek için iki gösterge kullanılmıştır: Bölgenin finans sektöründeki çalışan sayısı ve sektörün yarattığı katma değer seviyesi. Eurostat'tan elde edilen ve 21 Avrupa ülkesine ait 181 NUTS2 düzeyindeki bölgeyi kapsayan beş yıllık (2016-2020) veriler üzerinde yapılan çok düzeyli karma etkili doğrusal model analizi, finans sektöründeki çalışan sayısının girişimcilikte hayatta kalma düzeyi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, buna karşılık finans sektörünün katma değer düzeyinin ise olumsuz bir etki yarattığını göstermektedir. Kurumsal ve kültürel etkiler kontrol edilerek elde edilen ampirik sonuçlar, finans sektöründeki daha fazla çalışanın finansman kaynaklarına erişimi kolaylaştırarak girişimcilikte hayatta kalmaya katkı sağladığını; ancak yüksek katma değer üreten bir finans sektörünün, girişimcilikte hayatta kalma olasılığını olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Bunun nedeni, yüksek katma değere ulaşabilmek için genellikle kaynakların finansal faaliyetlere yönlendirildiğini veya daha az riskli finansman kararlarının tercih edildiğini göstermesi, dolayısıyla girişimcilik faaliyetlerinin düşük düzeyde finansman kaynağıyla karşı karşıya kalmasıdır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial survival, which refers to the success of entrepreneurial activities to remain in business over time, is a crucial aspect for entrepreneurship that has a positive impact on the economic indicators of a society. Among the resources that entrepreneurs need to provide for their survival, a critical factor is financial resources. Therefore, the level of financial development plays a significant role on expanding or hindering the probability of entrepreneurial survival. Hence, this thesis empirically investigates the impact of financial development on entrepreneurial survival at a regional level. Two measures, the number of workers in finance industry and the gross value-added level of the finance industry, are used as indicators to measure level of financial development of a region. Multilevel mixed-effects linear model analysis, conducted on five-year (between 2016 and 2020) data gathered from Eurostat and containing 181 NUTS2 level regions of 21 European countries, shows that the number of workers in the finance industry have a positive impact on the level of entrepreneurial survival, while the gross value-added level of the finance industry has a negative effect. Controlling for institutional and cultural effects, empirical results suggest that a higher number of workers in the financial industry contribute to entrepreneurial survival through easier access to financing resources, whereas a finance industry that produces high value-added plays a negative role in the probability of entrepreneurial survival; because high value-added often signals resources being directed into financial activities or less risky financing decisions, leaving entrepreneurial activities with low levels of financing resources.