Aşırı özgüven eğiliminin finansman kararları (borç/özsermaye oranı) üzerindeki etkisi
The effect of overconfidence tendencies on financing decisions (debt/equity)
- Tez No: 998106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KORHAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, davranışsal kurumsal finans yaklaşımı çerçevesinde CFO ve diğer finans profesyonellerinin aşırı özgüven eğilimlerinin temsil ettikleri işletmelerin finansal kaldıraç kararlarıyla nasıl ilişkilendiğini incelemektedir. Yönetsel aşırı özgüvenin, firma düzeyindeki borç/özsermaye oranı üzerindeki etkisini anlamak, sermaye yapısı kararlarının psikolojik boyutunu değerlendirmek açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın örneklemini finansal karar alma sürecinde aktif rol üstlenen 57 CFO ve finans profesyoneli oluşturmaktadır. Aşırı özgüven eğilimi, literatürde geçerliliği sağlanmış dört maddelik Likert tipi ölçekle ölçülmüş; finansal kaldıraç düzeyi ise borç/özsermaye oranı ile temsil edilmiştir. Bu oranların hesaplanmasında Kamuyu Aydınlatma Platformunda 31.12.2024 itibarıyla yayımlanan finansal tablolar kullanılmıştır. Araştırma modeli, küçük örneklem büyüklüğü ve öngörü odaklı amaç nedeniyle PLS-SEM yaklaşımıyla test edilmiştir. Ölçüm modeline ilişkin bulgular, kullanılan ölçeğin yeterli iç tutarlılık, yakınsak geçerlilik ve ayırt edici geçerlilik sergilediğini göstermektedir. Yapısal model bulguları ise aşırı özgüven ile finansal kaldıraç arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur (β = −0,291, p < 0,01). Elde edilen sonuçlar, aşırı özgüveni yüksek finans yöneticilerinin temsil ettikleri işletmelerde daha düşük borçlanma düzeylerini tercih edebildiğini göstermektedir. Bu bulgu, finansal karar vericilerin psikolojik özelliklerinin sermaye yapısı üzerinde etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma, gelişmekte olan bir ülke bağlamında davranışsal önyargılar ile finansman kararları arasındaki ilişkiye dair örgüt düzeyinde ampirik kanıt sunarak literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the overconfidence tendencies of CFOs and other finance professionals relate to the financial leverage decisions of the firms they represent within the framework of behavioral corporate finance. Understanding the effect of managerial overconfidence on firm-level debt-to-equity ratios is important for evaluating the psychological dimension of capital structure decisions. The sample consists of 57 CFOs and finance professionals who actively participate in financial decision-making processes. Overconfidence was measured using a four-item Likert-type scale adapted from a validated study in the literature, while financial leverage was represented by the debt-to-equity ratio. The calculation of this ratio was based on the financial statements published on the Public Disclosure Platform (KAP) as of 31.12.2024. Due to the small sample size and the predictive orientation of the study, the proposed research model was tested using the PLS-SEM approach. Findings from the measurement model indicate that the scale used demonstrates adequate internal consistency, convergent validity, and discriminant validity. Results from the structural model reveal a negative and statistically significant relationship between overconfidence and financial leverage (β = −0.291, p < 0.01). These findings indicate that highly overconfident finance managers tend to prefer lower levels of debt financing for the firms they represent. This result highlights that the psychological characteristics of financial decision-makers may influence capital structure choices. The study contributes to the literature by providing firm-level empirical evidence on the relationship between behavioral biases and financing decisions within the context of a developing country.