İslam'da çevre anlayışı ve ülke uygulamaları
Relationship between growth and environment in the context of Islamic economy
- Tez No: 998144
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HÜSEYNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Son iki asırda küresel üretim oldukça hızlı bir şekilde artmış gelişmiş ülkelerde bu üretim artışına bağlı olarak refah seviyesi yükselmiştir. Refah artışı kadar insanın yaşamını devam ettirdiği ortam ve çevrenin doğal haliyle korunması ve devamlılığının sağlanması oldukça önemlidir. Tarihsel süreç içerisinde ülkelerin refah seviyelerini yükseltmek gayesiyle uyguladıkları politikalar çevreye ciddi anlamda zarar vermiştir. Uygulanan yanlış politikaların belirlenmesi alınması gereken tedbirler açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD gibi gelişmiş ve dünya üretiminde büyük bir paya sahip olan Çin ile Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin kalkınma süreçlerinde çevreye olan hassasiyetlerini analiz etmek ve İslam'ın çevre ile ilgili kuralları bağlamında değerlendirmektir. Çalışmanın diğer bir amacı ise çevre ile ilgili sözleşmeleri İslam'ın çevre ile ilgili hassasiyeti bağlamında değerlendirmektir. İslam dininin temel dayanağı olan Kur'ânı Kerim ayetlerinin, İslam peygamberi Hz. Muhammed'in hadis-i şeriflerinin ve aynı zamanda İslam alimlerinin çevrenin ifsadına ilişkin görüşleri bir bütün olarak düşünüldüğünde, İslam dini çevreyi yalnızca fiziksel bir varlık olarak görmekle kalmaz; aynı zamanda, doğayı Allah'ın bir işareti ve bir emanet olarak değerlendirir. İnsan, bu emaneti korumakla mükelleftir. İsraf yapmak, doğaya zarar vermek ve hayvanlara kötü muamelede bulunmak hem etik hem de dini açıdan sorumluluk taşır. İncelenen ülkelerin deneyimleri analiz edildiğinde kalkınma süreçlerinde çevreye karşı titiz olmadıkları tarihsel süreç içerisinde çevreye tamiri güç zararlar verdikleri bu bağlamda uyguladıkları politikaların İslam dininin çevre ile ilgili hassasiyetine uygun olmadığı belirlenmiştir. Çevrenin korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla çok sayıda ülekenin taraf oldukları anlaşmaların ise çevre hassasiyetlerinin yüksek olduğu ve İslam dinin çevre ile ilgili kaidelerine uygun olduğu tespit edilmiştir. Ancak gelişmiş ülke üreticilerinin bu anlaşmaların yaptırımlarına maruz kalmamak için üretimlerini çevre ile ilgili politikaların daha esnek olduğu ülkelere taşıdıkları belirlenmiştir. Diğer bir ifade ile çevre kirliliklerini gelişmekte olan ülkelere ithal ettikleri söylenebilir. Bunun yanında gelişmiş ülkelerin bu anlaşmaları gelişmekte olan ülkelere karşı bir dış ticaret politika aracı olarak kullandıkları göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last two centuries, global production has increased rapidly, leading to higher living standards in developed countries. However, alongside increased prosperity, the preservation and maintenance of the natural environment in which people live is equally crucial. Throughout history, policies implemented by countries to increase their prosperity have caused significant environmental damage. Identifying these flawed policies is vital for determining the necessary preventative measures. This study aims to analyze the environmental sensitivity of developed countries like the UK, France, Germany, and the USA, which hold a large share of global production, as well as developing countries like China and India, during their development processes, and to evaluate this sensitivity within the context of Islamic environmental principles. Another objective of the study is to assess environmental agreements within the framework of Islam's environmental concerns. When the verses of the Holy Quran, the fundamental basis of Islam, the hadiths of the Prophet Muhammad, and the views of Islamic scholars regarding environmental degradation are considered as a whole, Islam does not view the environment merely as a physical entity; it also regards nature as a sign from God and a trust. Humans are obligated to protect this trust. Wasting resources, harming nature, and mistreating animals carry both ethical and religious responsibility. An analysis of the experiences of the countries examined reveals that they have not been meticulous about the environment in their development processes, causing irreparable damage throughout history, and that their policies are not in line with Islam's sensitivity to the environment. Numerous agreements, to which many countries are parties, aimed at protecting and ensuring the sustainability of the environment, have been found to demonstrate high environmental sensitivity and to be in accordance with the environmental principles of Islam. However, it has been determined that producers in developed countries relocate their production to countries with more flexible environmental policies in order to avoid being subject to the sanctions of these agreements. In other words, it can be said that they import environmental pollution to developing countries. Furthermore, it is noticeable that developed countries use these agreements as a tool of foreign trade policy against developing countries.