Farklı tekniklerle üretilen geçici kronların kırılma dayanımı, mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirilmesi
Investigation on the effects of different production technique of temporary crowns in terms of fracture strength, microhardness and roughness
- Tez No: 998212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİKE ALTAN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Çalışmada; geleneksel, eksiltmeli ve eklemeli yöntemle sabit geçici restorasyonlar hazırlanmıştır. Geçici kronların üretimi için öncelikle preparasyon işlemine başlanmadan metal yarım ölçü kaşığı ile ölçü (Zhermack S.p.A., ZetaPlus C-Type Silicone, Badia Polesine, Italy) alınmış daha sonra akril çene modeli üzerinde (Frasaco GmbH, AG-3 Model Fantom, Tettnang, Germany) ideal preperasyon kurallarına riayet edilerek akrilden mandibular 1. Molar diş üzerinde kesim yapılmıştır. Preparasyon öncesi elde edilen silikon indeks içerisine otopolimerizan bis-akrilik rezin olan Luxatemp Star, (DMG, Almanya) doldurularak akril çene model üzerindeki preparasyon yapılan 36 numaralı diş üzerine yerleştirilmiştir. Polimerizasyon sonrası geçici kronlar silikon indeks içerisinden dikkatli bir şekilde ayrılarak bitim işlemleri uygulanmıştır. Sonrasında preparasyon yapılan akril çene modeli PrimeScan intraoral tarayıcı (Dentsply Sirona, Bensheim, Germany) ile taranarak CAD programına aktarılmıştır. CAD programında geçici kron tasarımları yapıldıktan sonra CAD/CAM cihazında ve 3D printer cihazında üretilmek üzere dosya transfer edilmiştir. CAD/CAM cihazında polimetil metakrilat rezin içerikli Telio CAD blok (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), 3D printer cihazında geçici rezine materyali olan Primeprint Temp (Dentsply Sirona, Almanya) kullanıldı. 3 farklı mekanik değerlendirme yapılacağı için her bir materyal grubundan 10 adet örnek olacak şekilde toplam 90 adet geçici kron hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler ağız içerisinde yaklaşık 6 aylık kullanıma eş değer gelecek şekilde 5–55 °C sıcaklık aralığı ve 5.000 döngülük çevrim ile Termal siklus cihazına yerleştirildi. Termal çevrim tamamlandıktan sonra numuneler oda sıcaklığında 24 saat bekletildi, ardından mekanik testler (kırılma dayanımı, mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü) öncesinde tamamen kurutuldu. Daha sonra Kırılma dayanımları Instron Universal test cihazı ile, mikro sertlik değerleri Buehler (Lake Bluff, IL, ABD) test cihazı ile ve yüzey pürüzlülük değerleri ise Pertometer M1(Mahr GmbH, Perthometer M1, Göttingen, Germany) test cihazı ile ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS Statistic 27 programında incelendi. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile incelendi. Normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden çıkan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden çıkan grubun tespitinde Dunn's testi kullanıldı. Anlamlılık p<0.05 düzeyinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, fixed provisional restorations were fabricated using traditional, subtractive, and additive techniques. For the fabrication of the provisional crowns, an impression was first taken with a metal partial tray before initiating the tooth preparation procedure (Zhermack S.p.A., ZetaPlus C-Type Silicone, Badia Polesine, Italy). Subsequently, following ideal preparation guidelines, the mandibular first molar on an acrylic dental model (Frasaco GmbH, AG-3 Model Phantom Head, Tettnang, Germany) was prepared. The silicone index obtained prior to preparation was filled with an auto-polymerizing bis-acryl resin, Luxatemp Star (DMG, Germany), and placed onto the prepared tooth (tooth #36) on the acrylic model. After polymerization, the provisional crowns were carefully removed from the silicone index, and finishing procedures were performed. Next, the prepared acrylic model was scanned using an intraoral scanner (PrimeScan, Dentsply Sirona, Bensheim, Germany), and the digital data were transferred to a CAD software. After designing the provisional crowns in the CAD program, the design files were exported for fabrication with a CAD/CAM system and a 3D printer. Telio CAD blocks containing polymethyl methacrylate resin (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) were used in the CAD/CAM device, while Primeprint Temp (Dentsply Sirona, Germany) temporary resin material was used in the 3D printer. Since three different mechanical evaluations were planned, a total of 90 provisional crowns were prepared, with 10 specimens for each material group. The prepared samples were subjected to thermal cycling to simulate approximately 6 months of intraoral use, using temperatures between 5–55 °C for 5,000 cycles. Following thermal cycling, the specimens were stored at room temperature for 24 hours and then completely dried prior to mechanical testing (fracture strength, microhardness, and surface roughness). Fracture strength was measured using an Instron Universal Testing Machine, microhardness values were obtained with a Buehler microhardness tester (Lake Bluff, IL, USA), and surface roughness values were measured with the Perthometer M1 device (Mahr GmbH, Göttingen, Germany). Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 27. The normality of the parameters was assessed using the Kolmogorov–Smirnov and Shapiro–Wilk tests. For parameters showing normal distribution, One-Way ANOVA was used for intergroup comparisons, and Tukey HSD test was applied to identify the source of differences. For parameters that did not follow a normal distribution, the Kruskal–Wallis test was used, followed by Dunn's test for pairwise comparisons. Statistical significance was set at p < 0.05.