Türk popülasyonunda torasik aorta hastalığında arcus aorta dallanma paterni ve morfometrisinin değerlendirilmesi
Evaluation of arcus aorta branching pattern and morphometry in thoracic aortic disease in the Turkish population
  1. Tez No: 998258
  2. Yazar: MELİKE NUR GİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomi, Radiology and Nuclear Medicine, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Arcus aorta (AA) ve dallanma paternindeki varyasyonlar, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkların patogenezi ve endovasküler tedavilerin planlanması açısından klinik önem taşımaktadır [1]. Türk popülasyonunda torasik aorta hastalığı (TAH) ile AA morfometrisi arasındaki ilişkiyi inceleyen kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, TAH grubunda AA dallanma paternini kontrol grubu ile karşılaştırarak olası ilişkileri araştırmak ve AA dallarının morfometrik parametrelerini analiz etmektir. Retrospektif tasarlanan bu çalışmada TAH tanısı olan bireyler ile sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldı. Her iki grupta da bilgisayarlı tomografi anjiyografi görüntüleri üzerinden AA ve dallarının morfometrik ölçümleri değerlendirildi. Ayrıca, varyasyon tipleri kalitatif olarak tanımlandı ve gruplar arasında karşılaştırmalar gerçekleştirildi. Çalışmamızda, Türk popülasyonunda AA dallanma paternlerine ait varyasyonların toplam oranı %12 olarak saptanmış; örneklemin %5'inde Tip 2, %4'ünde Tip 3, %2'sinde Tip 6 ve %1'inde Tip 7 varyasyonu tespit edilmiştir. TAH ve kontrol grupları arasında varyasyon sıklığı bakımından yapılan istatistiksel karşılaştırma sonucunda anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (χ²=4.14, sd=4, p=0.39). Yapılan morfometrik ölçümlerde yaş ve cinsiyetten bağımsız TAH ve kontrol grubu arasında Aorta ascendens, AA distal çapı (p=0,03) AA ortası çap (p=0,04) ve ACCS (p=0,008) çap ölçümlerinde anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlendi. Bulgularımız, Türk popülasyonunda torasik aorta hastalığı ile AA morfometrisi arasında anlamlı ilişkiler olabileceğini ortaya koymaktadır. AA ve dallarının varyasyonlarının bilinmesi, endovasküler girişimler, serebral perfüzyon planlaması ve olası serebrovasküler komplikasyonların önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Variations in the branching pattern of the aortic arch have clinical importance in the pathogenesis of cardiovascular and cerebrovascular diseases as well as in the planning of endovascular interventions [1]. The relationship between thoracic aortic disease (TAD) and aortic arch morphometry in the Turkish population has not been thoroughly explored by any study to date. The aim of this study was to compare the branching pattern of the aortic arch in patients with TAD and healthy controls, to explore possible associations, and to analyze morphometric parameters of the aortic arch branches. This retrospective study included individuals diagnosed with TAD and a healthy control group. Computed tomography angiography images were used to evaluate morphometric measurements of the aortic arch and its branches in both groups. In addition, branching pattern variations were qualitatively classified and compared between groups. In our study, the overall prevalence of variations in aortic arch branching patterns in the Turkish population was 12%; specifically, Type 2 variation was observed in 5% of the sample, Type 3 in 4%, Type 6 in 2%, and Type 7 in 1%. Statistical comparison of variation frequency between the TAD and control groups revealed no significant difference (χ²=4.14, df=4, p=0.39). Morphometric analysis demonstrated significant differences between the groups independent of age and sex—in ascending aorta diameter, distal aortic arch (p=0.03), mid aortic arch diameter (p=0.04), and ACCS diameter (p=0.008). Our findings suggest that thoracic aortic disease may be significantly associated with aortic arch morphometry in the Turkish population. Awareness of variations in the aortic arch and its branches is critical for endovascular procedures, cerebral perfusion planning, and the prevention of potential cerebrovascular complications.