Duygusal manipülasyonun iki yüzü: Duygusal manipülasyon faillerinin ve mağdurlarının yaşam doyumlarında kişilik özelliklerinin aracı rolü
The two faces of emotional manipulation: The mediating role of personality traits in the life satisfaction of perpetrators and victims of emotional manipulation
  1. Tez No: 998261
  2. Yazar: BEYZANUR KUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal manipülasyonun hem mağduriyet hem de faillik boyutlarını dikkate alarak bireylerin yaşam doyumları üzerindeki etkilerini incelemek ve bu ilişkide kişilik özelliklerinin aracı rolünü değerlendirmektir. Araştırma ilişkisel tarama deseni aracı değişken modeliyle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 378 yetişkin birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Duygusal Şantaj Ölçeği (DSÖ), İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği (İMÖ), Eysenck Kişilik Anketi – Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve Hayes'in Process v4.2 makrosu ile aracılık analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; duygusal şantaj, ilişkilerde manipülasyon ve yaşam doyumu arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Özellikle nevrotizm ve yalan eğilimi, manipülasyon ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide anlamlı aracılar olarak belirlenmiştir. Cinsiyet açısından bakıldığında, kadınların dışa dönüklük ve nevrotizm puanlarının erkeklerden daha yüksek; erkeklerin psikotizm puanlarının ise kadınlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, kadınların yalan puanlarının da erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu araştırma kişilik özelliklerinin duygusal manipülasyon ve yaşam doyumu ilişkilerinde kritik bir aracı rol oynadığını ortaya koymuş; manipülasyonun bireylerin yaşam doyumunu doğrudan ve dolaylı yollarla etkileyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of emotional manipulation, considering both victimhood and perpetration dimensions, on individuals' life satisfaction, and to evaluate the mediating role of personality traits in this relationship. The study was conducted using a correlational research design with a mediation model. The sample consisted of a total of 378 adult individuals selected through convenience sampling. Data were collected using the Emotional Blackmail Scale (EBS), the Manipulation in Relationships Scale (MRS), the Eysenck Personality Questionnaire – Revised Short Form, and the Satisfaction with Life Scale (SWLS). Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test and mediation analyses using Hayes' Process v4.2 macro were employed to analyze the data. According to the findings, significant relationships were identified among emotional blackmail, manipulation in relationships, and life satisfaction. In particular, neuroticism and lie tendency were determined as significant mediators in the relationship between manipulation and life satisfaction. Regarding gender, women scored higher in extraversion and neuroticism, while men scored higher in psychoticism. Furthermore, women were also found to have significantly higher lie scores than men. In conclusion, this study revealed that personality traits play a critical mediating role in the relationship between emotional manipulation and life satisfaction, demonstrating that manipulation can affect individuals' life satisfaction indirectly