English textbooks from past to present: An analysis of theses written between 2005-2024 in Türkiye
Geçmişten günümüze İngilizce ders kitapları: Türkiye'de 2005-2024 yılları arasında yazılmış tezlerin incelenmesi
- Tez No: 998288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de İngilizce ders kitaplarına yönelik lisansüstü araştırmaların giderek artması, bu çalışmaların tematik eğilimlerinin bütüncül bir şekilde sentezlenmesini gerekli kılmaktadır. Bu meta-sentez çalışması, 2005–2024 yılları arasında yayımlanan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından devlet okullarında (ilkokul, ortaokul ve lise) dağıtılan İngilizce ders kitaplarını değerlendiren lisansüstü tezleri incelemektedir. Çalışmanın amacı, alanyazında raporlanan temel araştırma temalarını, yöntemsel eğilimleri, güçlü ve zayıf yönleri belirlemek ve gelecekteki araştırmalar ile politika geliştirme süreçlerine ışık tutabilecek boşlukları ortaya koymaktır. Toplam 123 tez, nitel meta-sentez teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, alandaki çalışmaların büyük ölçüde yüksek lisans düzeyinde yürütüldüğünü, 2013 sonrasında belirgin bir artış gösterdiğini ve çoğunlukla nitel yöntemlere dayandığını ortaya koymaktadır. Tezlerin çoğu tek bir sınıf düzeyine veya tek bir eğitim kademesine odaklanmakta; tematik dağılım ise en yoğun ilgiyi kültürel, sosyal ve karşılaştırmalı değerlendirmelere yöneltirken, çoklu ortam ve temsili özelliklere ilişkin araştırmaların oldukça sınırlı kaldığını göstermektedir. Tematik sentez, değerlendirmeye alınan tezlerde beş alanda öne çıkan ve süreklilik gösteren sorunlara işaret etmektedir: kültürel içeriğin yüzeysel ve dengesiz bir biçimde ele alınması; müfredat hedefleriyle dilsel ve beceri temelli içerik arasındaki uyumsuzluk; çoklu ortam ve temsili tasarıma yönelik yapısal eksiklikler; iletişimsel, CEFR uyumlu ve üst düzey düşünme becerilerini destekleyen unsurların sınırlı kalması; ve öğretmenler ile öğrenciler tarafından sıklıkla dile getirilen düşük etkileşim, açıklık ve özgünlük sorunları. Genel olarak bulgular, daha tutarlı, kapsayıcı, kanıta dayalı ve pedagojik açıdan güçlü İngilizce öğretim materyallerine duyulan sistemik ihtiyacı vurgulamaktadır. Çalışma, politika, materyal geliştirme, sınıf uygulamaları ve gelecekteki araştırmalar için çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing volume of graduate research on English Language Teaching (ELT) textbooks in Türkiye necessitates a synthesis of its thematic trends. This meta-synthesis examines graduate theses published between 2005 and 2024 that evaluate ELT textbooks distributed by the Ministry of National Education to public primary, secondary, and high schools in Türkiye. The study aims to identify major research themes, methodological tendencies, and recurring strengths and weaknesses documented across the literature, while highlighting gaps that can inform future research and policy development. A total of 123 theses were analyzed using qualitative meta-synthesis techniques. The statistical findings indicate that research in this area is predominantly conducted at the master's level, displays a clear upward trend in academic interest after 2013, and primarily employs qualitative methodologies. Most studies focus on a single grade or educational level, and thematic categorizations reveal the greatest emphasis on cultural, social, and comparative perspectives, with multimodal and representational analyses being the least explored. The thematic synthesis shows consistent concerns across five domains: superficial and uneven cultural content; misalignment between curriculum goals and linguistic or skills-based content; persistent weaknesses in multimodal and representational design; limited integration of communicative, CEFR-aligned, and higher-order learning opportunities; and widespread stakeholder dissatisfaction with engagement, clarity, and authenticity. Taken together, the findings highlight a systemic need for more coherent, inclusive, evidence-informed, and pedagogically robust ELT materials. Implications for policy, material development, classroom practice, and future research directions are discussed.