Counter-terrorism and human rights: Bringing racism into focus
Terörle mücadele ve insan hakları: Irkçılığın mercek altına alınması
- Tez No: 998289
- Danışmanlar: PROF. DR. SUSAN MARKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kıng's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
Özet
Terörizm, net ve yaygın kabul gören bir tanımı olmayan siyasi bir kavramdır. Aynı zamanda da evrimsel bir kavram olup, terörist olarak nitelendirilen kişiler bazen saygın devlet adamlarına dönüşebilmekte ya da özgürlük savaşçısı olarak adlandırılan kişiler daha sonra terörist olarak anılmaktadır. Bunu dengelemek için tasarlanan rejim, yani terörizmle mücadele, terörizmin tanımlanmamasına bağlı olarak, belirsiz ve siyasi olarak yüklü bir kavramdır. Terörizme benzer şekilde, terörle mücadele de siyasi bağlama bağlı olarak değişebilmekte ve terörizm çeşitli siyasi amaçlara yönelik bir araç olabilirken, terörle mücadele de hükümetler tarafından bir toplumun güvenliği ile ilgili olması gerekmeyen çok çeşitli soruların ele alınması için kullanılan bir araç olabilmektedir. Bu nedenle, böylesine geniş bir siyasi kavramı inceleyen araştırmacıların, bu kavramla ilgili tüm sorulara karşı uyanık ve bilinçli olmaları gerektiğine inanıyorum. Her ne kadar türünün ilk örneği olmasa da, 11 Eylül terörizm tarihindeki en önemli olaylardan biridir. Saldırının hemen ardından Batı dünyasına, demokratik ve insan hakları ideallerine sahip liberal kapitalizm sisteminin artık teröristler, dini fanatikler, intihar bombacıları ve İslamcı militanlar tarafından tehdit edildiği söylenmiştir. Batılı hükümetler bu tehdide, kişisel özgürlüklerin kısıtlanmasından göç politikalarının sınırlandırılmasına ve gözetimin genişletilmesine kadar uzanan geniş bir yelpazede terörle mücadele önlemleri alarak karşılık vermiştir. İşkence gibi evrensel olarak kınanan uygulamalar yeniden popüler hale gelmiştir. Ve işkence sadece Batı hapishanelerine geri dönmekle kalmamış, aynı zamanda şüphelileri işkencenin kısıtlama olmaksızın uygulandığı ülkelere götüren 'rendition' uçuşlarıyla da desteklenmiştir. İşkence yoluyla elde edilen itiraflar ve deliller, yasal ilkeler açıkça ihlal edilerek başkalarına karşı kullanılmıştır. Hükümetler tarafından benimsenen terörle mücadele tedbirleri, akademisyenler ve insan hakları savunucuları tarafından ciddi şekilde eleştirilmektedir. Bu çalışmada bunlar genel olarak 'eleştiriler' olarak anılacaklardır. Eleştiriler, terörle mücadeleyi dengelemenin tek yolu olarak insan haklarının geliştirilmesi ve savunulmasını sunmuştur. Bununla birlikte, terörle mücadelenin geniş siyasi boyutları konusunda tetikte ve bilinçli bir görüntü sergilemedikleri için eleştirilerin yaklaşımının yetersiz kaldığı kanaatindeyim. Bu çalışma, terörle mücadeleye yönelik insan hakları eleştirisini ırkçılık merceği altında yeniden ele almayı amaçlamaktadır. Irk düşüncesi Batı toplumlarının kültürüne ve tarihine derinlemesine işlemiştir, bu nedenle de hükümetin davranışlarına ve yasalarına her zaman yansımaktadır. Bu nedenle, özellikle terörle mücadele gibi hükümet eylemlerine yönelik her türlü eleştirinin ırkçılık ve onun çağdaş biçimleri konusunu da içermesi gerektiği kanaatindeyim. Terörle mücadelenin ayrımcı yönünün ve içerdiği ince ırkçılığın, bırakın akademik araştırmacıları, insan hakları savunucuları tarafından bile pek fark edilmediğine inanıyorum. Eleştirilerinde ırksal boyut tamamen göz ardı edilmemiş olsa da, bu boyuta yeterince de değinilmemiştir. Bu çalışma, terörle mücadele tedbirleri ve insan hakları eleştirisi hakkında daha geniş bir resim sunmayı amaçlayan tamamlayıcı bir çalışma olmayı hedeflemektedir. İnsan hakları hukukunu zayıflatmak ve terörle mücadeleye yönelik eleştirilerinin değerini düşürme amacı güdülmemektedir. Daha ziyade eleştirilerin tamamlanması ve onlara yeni bir bakış açısı getirilmesine çalışılmıştır. Çalışma 3 bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde terörle mücadelenin genel kavramları ve insan hakları hukuku üzerinden eleştirisi ele alınmaktadır. Kısa bir özetle, akademik çalışmalardan ve uluslararası ve sivil toplum kuruluşlarının raporlarından yararlanılarak yapılan eleştiriler özetlenmiştir. İkinci bölüm iki kısımdan oluşmaktadır; ilk kısımda her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını amaçlayan uluslararası hukuk ele alınmaktadır. İkinci bölümde ırkçılık, teorileri ve çağdaş biçimlerinin kısa bir açıklaması yapılmıştır. Batı'ya göç yoluyla ırkçılığın yeniden doğuşu gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde, terörle mücadele yasalarında ırkçılığın rolü ve bu kavramın insan hakları hukuku temelli eleştiriler tarafından nasıl gözden kaçırıldığı ve bu nedenle eleştirilerin neden yetersiz kaldığı gösterilmeye çalışılmaktadır. Son olarak, sonuç bölümünde bulgular özetlenerek ırkçı düşüncenin Batı'da siyaset, hukuk ve toplumun her alanında her zaman mevcut olduğu ortaya konmaya çalışılmaktadır. Irkçılık açıkça tanınmadığı ve kamuoyu tarafından kabul edilmediği sürece, terörle mücadele yasalarına benzer bir şekilde güç politikalarının bir aracı olan insan hakları hukukunun ırkçılıkla mücadelede yetersiz kalacağı savunulmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri olacaktır. Burada, onlardan Batı olarak bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a political concept, which does not have a clear-cut or widely acknowledged definition. It is also an evolutionary concept, whereas people who might have been called terrorists sometimes are transformed into respected statesmen or persons who were called freedom fighters later were referred to as terrorist. The regime, which is designed to counter-balance it, namely counter-terrorism, depending on the non-definition of terrorism, is an ambiguous and politically charged concept as well. Similar to terrorism, counter-terrorism could also change due to the political context, and while terrorism could be a tool for various multiple political aims, counter-terrorism could also be a tool used by governments to address wide a variety of questions that are not necessarily related to the security of a society. Therefore I believe researchers who investigate such a wide political concept should be alert and aware of all the questions related to it. Although it was not the first attack of its kind, nevertheless, 9/11 was one of the most significant events in the history of terrorism. Immediately after the attack, Western world was told that the system of liberal capitalism, with its democratic and human rights ideals was now challenged and threatened by terrorists, religious fanatics, suicide bombers, and Islamic militants. Western governments responded to this threat by introducing an extensive range of counter-terrorism measures, ranging from restricting personal freedoms to limiting immigration policies and expanding surveillance. Universally condemned practices such as torture have become popular again. And not only did torture return to Western prisons, but it was also supported by 'rendition' flights taking suspects to places in countries where torture is exercised without restraint. Confessions and evidence obtained through torture are used against others in clear violation of legal principles. Counter-terrorism measures that are adopted by governments have been severely criticised by academics and human rights advocates. Throughout this study they will be generally referred to as 'the critiques'. The critiques presented the promotion and the defence of human rights, as the only way to balance counter-terrorism. However, I believe the approach of the critiques remains inadequate, because they do not seem to be alert and aware of the wide political aspects of counter-terrorism. This work intends to rethink the human rights critique of counter-terrorism through the lens of racism. Race-thinking is deeply ingrained in the culture and history of the Western societies, therefore they are always reflected in government conduct and its laws. Thus, I consider that any criticism directed at government action especially like counter-terrorism should involve the issue of racism and its contemporary forms. I believe the discriminatory aspect of counter-terrorism and the subtle racism that it involves is hardly recognised by human rights advocates let alone academic researchers. Although racial dimension is not totally absent in their critique, it is not adequately addressed either. This study aims to be a complementary one aiming to give a wider picture of counter-terrorism measures and its human rights criticism. I do not intend to undermine the human rights law and devalue its criticism of counter-terrorism. I rather make an attempt to complete the critiques and bring forward a new way of looking at them. The paper consists of 3 chapters and a conclusion. The first chapter looks at the general concepts of counter-terrorism and its criticism through human rights law. In a brief summary it will outline the critiques making use of academic work and reports of international and non-governmental organisations. Second chapter has two sections; the first part looks at the international law that aims to eradicate all kinds of discrimination. The second part makes a brief explanation of racism, its theories and its contemporary forms. It presents the rebirth of racism through immigration to the West. The third chapter attempts to demonstrate the role of racism in counter-terrorism laws and how this notion is missed by the human rights law based critiques and why therefore the critiques remain inadequate. Finally, in the conclusion I attempt to summarise my findings and present that race-thinking is ever present in every aspect of politics, law and society in the West. I argue that that as long as racism is not openly recognised and publicly acknowledged, human rights law, which in a way is as tool of power politics, similar to counter-terrorism laws, would remain insufficient to address it. The focus of this study would be European countries and the United States. They will be referred to as the West.