Active photonic crystal waveguides
Aktif fotonik kristal dalga rehberleri
  1. Tez No: 998290
  2. Yazar: BARAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. PETER KASPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eıdgenossısche Technısche Hochschule Zurıch (eth)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, aktif fotonik kristal dalga rehberleri üzerine elektriksel temasların farklı üretim (imalat) yöntemlerini incelemektedir. İncelenen üretim yöntemleri, elektron ışınl litografisi ve kuru kimya alanındaki en son teknoloji uygulamalarıdır. Çeşitli lazer cihaz|arı üretilmiş vekazanç, dalga kılavuzu kaybı ile emisyon spektrumu açlsmdan karakterize edilmiştir. Fotonik kristal ve hendek dalga rehberleri üzerinde uygulanan çihaz|arın performansı karşılaştırılmıştır. Bu tezin başlıca teknolojik başarısı, dalga rehberlerimiz için hava köprüsü (air-bridge) kontaklarının başarılı bir şekilde geliştirilmesidir. Bu kontaklar, benzersiz bant aralığı özelliklerinin dikkatle kontrol edilmesi gereken ve dielektrik düzleştirme katmanları tarafından bozulmaması gereken gelecekteki fotonik kristal cihazIar için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines di erent fabrication procedures of electrical contacts on active photonic crystal waveguides. The fabrication procedures investigated are state-of- the-art of electron beam lithography and dry chemisty. Various laser devices are fabricated and characterized with respect to gain, waveguide loss and emission spectrum. The performance of devices implemented on photonic crystal and trench waveguides is compared. The main technological achievement of this thesis is the successful development of air-bridge contacts to our waveguides. These contacts will be bene cial for future photonic crystal devices where the unique bandgap properties have to be carefully controlled and must not be perturbed by dielectric planarization layers.