Determinism and the Born rule in Bohmian mechanics
Bohm mekaniğinde belirlenimcilik ve Born kuralı
- Tez No: 998307
- Danışmanlar: PROF. DR. MAJİD DAVOODY BENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Bohm mekaniğinin belirlenimci dinamikleri ile Born kuralının olasılıksal sonuçları arasındaki çelişkiyi, Klaas Landsman tarafından ortaya atılan yeni bir sorun ışığında incelemektedir: Born çarpım ölçüsüne göre tipik olan ölçüm sonuç dizileri Martin-Löf rastgeledir ve sıkıştırılabilir başlangıç verilerinden yola çıkan, hesaplanabilir herhangi bir belirlenimci süreç tarafından üretilemezler. Bu yeni sorun bağlamında, Born kuralına dair iki çağdaş yaklaşımı değerlendiriyorum: Tipiklik (Typicality) programı ve En İyi Sistem Hesabı (Best System Account - BSA). Bu tezde, her iki yaklaşımın da Landsman'ın ortaya koyduğu sorunu çözmekte başarısız olduğunu gösteriyorum. Bir alternatif olarak, eğilim (propensity) yorumunu öneriyorum: Born kuralı, standart Bohm mekaniğinin ötesinde ek yasal yapılarla birlikte, Bohm ontolojisine dayanan nesnel eğilimleri ifade eder. Bu alternatif görüĢün, belirlenimci yasaları dinamik olarak temellendirilmiş ancak indirgenemez Born kuralı ile uzlaştırdığını ve Landsman'ın elestirisine cevap verdiğini gösteriyorum
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contradiction between the deterministic dynamics of Bohmian mechanics and the probabilistic outcomes of the Born rule due to a new challenge raised by Klaas Landsman: that sequences of measurement results that are typical relative to the Born product measure are Martin-Löf random and cannot be generated by any computable deterministic process from compressible initial data. Regarding this new challenge, I assess two contemporary accounts of the Born rule: the typicality program and the Best System Account (BSA). In this thesis, I show that both these approaches fail to resolve Landsman's challenge. As an alternative, I propose a propensity interpretation: the Born rule expresses objective propensities grounded in Bohmian ontology, together with supplementary lawlike structure beyond standard BM. I argue that this alternative view reconciles deterministic laws with a dynamically grounded yet irreducible Born rule and addresses Landsman's critique.