Öğrencilerin“Madde ve Değişim”ünitesindeki bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri ile öğrenme anlayışları arasındaki ilişki
The relationship between students' levels of relating their knowledge in the“Matter and Change”unit to daily life and their conceptions of learning
- Tez No: 998326
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi“Madde ve Değişim”ünitesinde edindikleri bilgileri günlük yaşamla ilişkilendirme düzeylerini belirlemek ve bu düzey ile öğrencilerin öğrenme anlayışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2023–2024 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Kırıkkale ilindeki ortaokullarda 5. sınıfta öğrenim gören 211 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 9 açık uçlu sorudan oluşan Bilgileri Günlük Yaşamla İlişkilendirme Testi (BGYİT) kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin öğrenme anlayışlarını belirlemek amacıyla Baş (2013) tarafından geliştirilen İlköğretim Öğrencilerinin Öğrenme Anlayışları Ölçeği (İÖÖAÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde öncelikle betimsel istatistikler kullanılmıştır. Ardından, öğrencilerin bilgileri günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri ile öğrenme anlayışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizlerine başvurulmuştur. Normallik incelemeleri Kolmogorov–Smirnov ve Shapiro–Wilk testleri ile yapılmıştır. Test sonuçları, verilerin normal dağılım göstermediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle analizlerde Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS 22 paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin BGYİT'ten aldıkları ortalama puan 18 üzerinden 8,22, yani 100 puan ölçeğinde 45,6 olarak hesaplanmıştır. Bu bulgu, öğrencilerin“Madde ve Değişim”ünitesinde öğrendikleri bilgileri günlük yaşam durumlarıyla ilişkilendirmede zorlandıklarını göstermektedir. İÖÖAÖ'den elde edilen bulgular, öğrencilerin öğrenmeye ilişkin genel yaklaşımlarının ve alt boyutlardaki öğrenme anlayışlarının yüksek bir düzeyde seyrettiğini göstermektedir. Araştırmada elde edilen korelasyon bulguları ise öğrencilerin genel öğrenme anlayışı ile günlük yaşamla ilişkilendirme arasındaki güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyi ile bilgiyi kazanma ve kullanma olarak öğrenme ile kişisel değişim olarak öğrenme alt boyutları arasında güçlü bir ilişki; sosyal beceri olarak öğrenme alt boyutu ile ise orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin fen öğrenme anlayışlarının, öğrendikleri bilgileri günlük yaşam bağlamlarıyla ilişkilendirme düzeylerinin yaklaşık %63'ünü açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level at which fifth-grade secondary school students relate the knowledge they acquire in the“Matter and Change”unit of their science class to their daily lives and to examine the relationship between this level and the students' understanding of learning. The study was conducted within the scope of a correlational survey model. The sample of the study consists of 211 students enrolled in the 5th grade at secondary schools in Kırıkkale province during the spring semester of the 2023–2024 school year. In the study, convenience sampling was preferred among the purposive sampling methods for determining the study group. In the study, the Information Relating to Daily Life Test (BGYİT), consisting of 9 open-ended questions developed by the researcher, was used as the data collection tool. In addition, the Primary School Students' Learning Understandings Scale (İÖÖAÖ), developed by Baş (2013), was administered to determine students' learning understandings. Descriptive statistics were primarily used in the analysis of the data. Subsequently, correlation analyses were performed to determine the relationship between students' levels of relating information to daily life and their understanding of learning. Normality checks were conducted using the Kolmogorov–Smirnov and Shapiro–Wilk tests. The test results revealed that the data did not follow a normal distribution. Therefore, Spearman's rank correlation coefficient was used in the analyses. The results were evaluated using the SPSS 22 software package. At the end of the study, the average score students received on the BGYİT was 8.22 out of 18, which equates to 45.6 on a 100-point scale. This finding indicates that students had difficulty relating the information they learned in the“Matter and Change”unit to their daily lives. Findings from the IÖÖAÖ show that students' general approach to learning and their understanding of learning in the sub-dimensions were at a high level. The correlation findings obtained in the study revealed a strong and positive relationship between students' general understanding of learning and its connection to daily life. A strong relationship was found between the level of connection to daily life and the sub-dimensions of learning as acquiring and using knowledge and learning as personal change; a moderate relationship was found with the sub-dimension of learning as social skills. In conclusion, it was determined that students' science learning understandings explained approximately 63% of their level of relating the information they learned to daily life contexts.