Belediyelerde insan kaynakları yönetimi ve insan kaynakları yönetimine ilişkin bir model önerisi
Human resources management in municipalities and proposal of a model about human resources management
  1. Tez No: 99837
  2. Yazar: MAHMUT TORBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
DOKTORA TEZ OZETI BELEDİYELERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNE İLİŞKİN BİR MODEL ÖNERİSİ Mahmut TORBA İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Belkıs ÖZKARA Türkiye'de özellikle 1985'ten sonra belediye sınırlan içinde yaşayan halkın genel nüfusa oranı %50'nin üzerine çıkmıştır. Dünya' da ve Türkiye'de birer yerel yönetim örgütü olan belediyelerin sunduğu hizmetler giderek değişmekte ve artmaktadır. Son yıllarda demokratikleşme, yerelleşme, halkın yönetime ve denetime katılması gibi konular ön plana çıkmıştır. Belediyeler demokratikleşmenin ve halkın yönetime katılımının en iyi şekilde temsil edilebileceği örgütlerdir. Hızla gelişen ve değişen konulardan biri de yeni yönetim tekniklerinin ortaya çıkmasıdır. Klasik personel yönetimi anlayışından“İnsan Kaynaklan Yönetimi”anlayışına yönelişte yeniliklerden biri olarak gittikçe önem kazanmaktadır. Günümüzde çoğunlukla kabul edilen bir olgu, tüm faaliyetlerin odağını insanın oluşturmasıdır. Her şey insanlar için ve insanlar eliyle yapılmaktadır. Belediyelerin kendinden beklenen hizmetleri etkin ve verimli olarak yerine getirebilmeleri çalıştırdığı insan kaynağının niteliğine bağlıdır. Bu nedenle Belediyelerde İnsan Kaynaklan Yönetimi stratejik bir önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In Turkey, especially after 1985 the rate of public living in the boundaries of municipalities to overall population has exedeeded 50 %. Today this rate is about 80 %. Both in Turkey and in the World, services offered by municipalities, each of which is a local management organization, are changing and increasing day by day. Lately, democratization, localization and participation of public to management and supervision have gained more importance. Municipalities, perhaps, are the organizations in which this things can be realized in the best way. Trough the opportunities served by computer technology, variation has speeded up every field. One of the subjects which is rapidly developing and variyg is the emergence new management techniques. Human Resources Management is one of them. Today man has become the focus of all activities. Everything is produced by men and for men. The efficacy of municipalities depends upon the quality of the personnel. That's why Human Resources Management in municipalities has gained a strategic importance.