Konaklama işletmelerinde sorumluluk muhasebesi sistemi ve Sheraton Voyager Antalya Hoteli'nde uygulama
Responsibility accounting system in hospitality companies and an application in Sheraton Voyager Antalya Hotel
- Tez No: 99838
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
DOKTORA TEZİ ÖZETİ KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE SORUMLULUK MUHASEBESİ SİSTEMİ VE SHERATON VOYAGER ANTALYA HOTELİNDE UYGULAMA Ali Rıza KAYMAZ İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Nisan 2000 Danışman: Prof.Dr.Halim SÖZBİLİR Bu çalışma, konaklama işletmelerinde sorumluluk muhasebesi sisteminin uygulanması amacıyla hazırlanmıştır. Öncelikle turizm endüstrisi ve konaklama işletmelerinin hizmet endüstrisi içindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Bu amaçla turizm endüstrisi kavramı ve turizm endüstrisinin özellikleri incelendikten sonra konaklama işletmelerinin sınıflandırılması üzerinde durulmuştur. Daha sonra işletmelerde gider kontrol aracı olarak kullanılan sorumluluk muhasebesi kavramı ve sorumluluk muhasebesi sisteminin yararları ve sakıncaları anlatılmıştır. Bu bağlamda konaklama işletmelerinde sorumluluk muhasebesi sisteminin oluşturulması ve konaklama işletmeleri açısından önemine değinilmiştir. Son olarak Antalya'da faaliyet gösteren bir konaklama işletmesinde sistemin ne şekilde işlediğinin ortaya konması için bu işletme üzerinde saha çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda sorumluluk muhasebesi sisteminin işleyişinin süreci konusunda birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ali Rıza KAYMAZ Departman of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences April 2000 Advisor: Prof.Dr.Halim SÖZBİLİR The purpose of this study is to examine the implementation of the responsibility accounting system in the pospitality organizations. Firstly, the role and thş importance of the tourizm industry and hospitality organizations were examined in the service industry. For the main purpose of this study aften the concept of tourizm inustry and characteristic of the tourizm industry were examined, iüt has been paid broad attention on the classification of the hospitality organizations. Secondly, the concept of responsibility acciounting which has been used as a tool of cost control, and the working process of the responsibility accountingi sytstem were studied carefully. Also the advantages and disadvantages of the system and its importance were toight on in the hospitality organizations. Finally, in this study an hospitality firm which operates in Antalya was chosen to find out how to work the responsibility acciuntingi system in it. As a result of this field study it was made some signifcant suggestions on the working process of the responsibility accunting system.