Türkiye'ye göç eden İranlı bireylerle göçetmeyen İranlı bireyler arasında yalnızlık vegelecek perspektifi açısından karşılaştırılması:Kesitsel nitelikte bir araştırma
Loneliness and future time perspective among Iranianmigrants to Turkey and non-migrant Iranians: A cross-sectional study
- Tez No: 998405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHMEN ÇELİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı İran'dan Türkiye'ye göç etmiş bireyler ve İran'da ikamet eden bireylerin yalnızlık ve gelecek perspektiflerini karşılaştırmaktır. Bu doğrultuda, Türkiye'ye göç eden, İran'da yaşayan ve Türkçe bilen bireyler ve Türk vatandaşlarının yalnızlık ve gelecek perspektifi düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar için toplam 270 katılımcıya ulaşılmıştır. Her grupta 90 kişi yer almaktadır. Çalışmanın verileri Google formlar üzerinden toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyo-demografik bilgi formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Zimbardo Zaman Perspektif Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, betimleyici istatistik, madde analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, Türkiye'ye göç etmiş İranlı bireyler ve kendi ülkelerinde yaşayan İranlıların yalnızlık düzeyleri Türk vatandaşlarına göre daha yüksektir. Bununla birlikte, Türkiye'ye göç etmiş bireyler ve İran'da yaşayan İranlı bireylerin yalnızlık düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, üç grupta da gelecek perspektifi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. İran'da ikamet eden bireylerde yalnızlık duygusu yükseldikçe gelecek perspektifinde düşüş yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to compare levels of loneliness and future time perspective among individuals who migrated from Iran to Turkey and those residing in Iran. Accordingly, levels of loneliness and future time perspective were compared among three groups: Iranian migrants living in Turkey, Iranians residing in Iran, and Turkish citizens who are proficient in Turkish. A total of 270 participants were included in the study, with 90 individuals in each group. Data were collected via Google Forms. The data collection instruments consisted of a socio-demographic information form, the UCLA Loneliness Scale, and the Zimbardo Time Perspective Inventory. Data analyses included frequency analysis, descriptive statistics, item analysis, and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings indicate that Iranian individuals who migrated to Turkey and those residing in Iran reported higher levels of loneliness compared to Turkish citizens. However, no statistically significant difference was found in loneliness levels between Iranian migrants in Turkey and Iranians living in Iran. In addition, no significant differences were observed among the three groups in terms of future time perspective. Furthermore, among individuals residing in Iran, higher levels of loneliness were associated with a decrease in future time perspective.