Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin eğitimde yapay zekâ okuryazarlığı ve farkındalık düzeylerinin genel tutumlarına etkisi
The effect of information technology teachers' artificial intelligence literacy and awareness levels in education on their general attitudes
- Tez No: 998406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda görev yapan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin yapay zekâya yönelik okuryazarlık, farkındalık ve genel tutum düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini ortaokulda görev yapan Bilişim Teknolojileri öğretmenleri oluşturmakta olup, örneklem Marmara Bölgesi'nde görev yapan öğretmenlerden seçilmiştir. Veri toplama sürecinde Yapay Zekâ Okuryazarlık Ölçeği, Öğretmenlerin Yapay Zekâ Farkındalık Düzeyi Ölçeği ve Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler korelasyon ve regresyon analizleriyle çözümlenmiştir. Bulgular, yapay zekâ farkındalık düzeyinin öğretmenlerin yapay zekâya yönelik tutumlarını anlamlı biçimde yordadığını; yapay zekâ okuryazarlık düzeyinin ise tutum üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Araştırma sonuçlarının, öğretmen yetiştirme süreçleri ve eğitimde yapay zekâ uygulamalarına yönelik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of artificial intelligence (AI) literacy, AI awareness, and general attitudes toward AI among Information Technology teachers working in secondary schools, and to examine the relationships among these variables. The study was conducted using a correlational survey design, one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of Information Technology teachers working at the secondary school level, and the sample was selected from teachers working in the Marmara Region. Data were collected using the Artificial Intelligence Literacy Scale, the Teachers' Artificial Intelligence Awareness Level Scale, and the General Attitude Toward Artificial Intelligence Scale. The collected data were analyzed using correlation and multiple regression analyses. The results revealed that AI awareness significantly predicts teachers' attitudes toward AI, whereas AI literacy does not have a significant effect on attitudes. The findings of the study are expected to contribute to teacher education programs and to research on the integration of artificial intelligence into educational practices.