Sanat tarihi içinde Gustav Klimt'in insan figürü görselleştirmelerini geometrik olarak değerlendirilmesi
A geometric evaluation of Gustav Klimt's visualizations of the human figure within the history of art
  1. Tez No: 998456
  2. Yazar: AZİME İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Gustav Klimt'in sanat tarihinde geliştirdiği insan figürü görselleştirmelerini geometrik bir perspektiften ele alarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Klimt'in özellikle kendisinin altın dönem olarak isimlendirilen döneminde gerçekleştirdiği yapıtlarında figürün anatomik gerçekliğinden yüzeysel dekoratif düzene doğru yönelen dönüşüm, modernist estetik anlayışın hem sembolik hem de biçimsel bir yansıması olarak ele alınmıştır. Çalışma kapsamında sanatçının 10 temel yapıtı detaylı biçimde incelenmiş; altın varak kullanımı, dekoratif-geometrik örüntüler, kadın figürünün temsil biçimleri ve figür-zemin ilişkisi gibi belirleyici unsurlar çözümlenmiştir. Araştırma, nitel bir yöntemle yapılandırılmış; sanat eserlerinin ikonografik, biçimsel ve semiyotik analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, Klimt'in figürü yalnızca betimlemekten ziyade geometrik yüzeylerle yeniden kuran, bedensel olanı sembolik ve mitolojik katmanlarla bütünleştiren bir temsil dili geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda figür, hem maddi hem de metafizik bir alana yerleştirilmiş; kadın bedeni kimi zaman erotik, kimi zaman otoriter, kimi zaman da ruhani bir figür olarak yeniden yorumlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde sanatçının kendi üretimleri Klimt bağlamında değerlendirilmiş; figürün geometrik yüzeylerle ilişkilendirilmesi, dekoratif örüntülerin sembolik bir alan oluşturma işlevi ve figür-arka plan bütünleşmesi açısından kurulan paralellikler ortaya konmuştur. Bu bölüm, Klimt estetiğinin çağdaş bir sanat pratiğinde nasıl dönüştürülebileceğini göstermesi bakımından önemli bir uygulama örneği sunmuştur. Sonuç olarak çalışma, Klimt'in insan figürüne getirdiği yenilikçi yaklaşımın modern ve çağdaş sanat için hâlâ etkili bir kaynak oluşturduğunu; geometrik biçimlendirme, yüzeysel düzen ve sembolik anlatımın güncel sanat üretimlerinde yeniden yorumlanabilir güçlü bir zemin sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to evaluate the visualizations of the human figure developed by Gustav Klimt in art history from a geometric perspective. In Klimt's works from what he himself referred to as his 'Golden Phase,' the transformation from the anatomical realism of the figure toward a superficial decorative order is regarded as both a symbolic and formal reflection of the modernist aesthetic understanding. Within the scope of the study 10 key works by the artist were examined in detail and defining elements such as the use of gold leaf, decorative-geometric patterns, modes of representing the female figure and the figüre ground relationship were analyzed. The research was structured using a qualitative method, drawing on iconographic, formal and semiotic analyses of artworks. The findings reveal that Klimt developed a representational language that does more than simply depict the figure: he reconstructs it through geometric surfaces and integrates the corporeal with symbolic and mythological layers. In this context the figure is situated in both a material and a metaphysical realm; the female body is reinterpreted at times as erotic, at times as authoritative and at times as spiritual. In the second part of the study, the author's own productions were evaluated in relation to Klimt; parallels were established in terms of associating the figure with geometric surfaces, the function of decorative patterns in constructing a symbolic space and the integration of figure and background. This section has provided an important practical example of how Klimt's aesthetics can be transformed within a contemporary art practice. In conclusion the study demonstrates that Klimt's innovative approach to the human figure still constitutes a productive source for modern and contemporary art and that geometric structuring, surface-based organization and symbolic narration offer a powerful ground that can be reinterpreted in current artistic production.