Türkiye'de yerel yönetimlerin iklim değişikliğiyle mücadelede yetki ve görevleri
Authorities and duties of local governments in Turkey in combating climate change
- Tez No: 998549
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA SUZAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği insan faaliyetleri sonucu geri dönülemez bir şekilde tüm dünyayı etkilemektedir. Bu durum sanayileşme ile artan hareketliliğe, kentsel yaşama, fosil yakıt kullanımındaki artışa bağlanmaktadır. İnsan faaliyetlerinin bu etkisi, iklim değişikliğinin hayatın her alanında yarattığı olumsuz sonuçlarına karşı ortak bir mücadelenin yürütülmesini gerektirmektedir. Merkezi idare dışında yerel yönetimler de son yıllarda azaltım ve uyum politikalarında önemli bir aktör olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla tezde Türkiye'de yerel yönetimlerin azaltım ve uyum politikaları hususunda görev ve yetkileri odak noktası olmuştur. Bunun yanı sıra yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinin artırılmasına yönelik mahalli müşterek ihtiyaç, ekolojik kamu düzeni, kentli hakları gibi kavramlar da irdelenmiştir. Bu kapsamda yerel yönetimlerin iklim değişikliğiyle mücadelede aldığı rol, mevzuat ve hukuki metinler yoluyla ortaya konulmuştur. Ardından kentli hakları, uluslararası iklim ağları da ayrı bir araç olarak ele alınmıştır. Netice olarak tezde yerel yönetimlerin iklim değişikliğiyle mücadele sahip olduğu araçlar ve bu araçlarının etkinliği inceleme konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change, driven by anthropogenic activities, is irreversibly affecting the entire world. This situation is fundamentally attributed to increased mobility, urban life, and the increase in fossil fuel consumption linked to industrialization. The impact of human activities necessitates a collective global struggle against the harmful consequences of climate change across all aspects of life. Beyond central governments, local governments have been recognized as key actors in recent years for both mitigation and adaptation policies. Accordingly, this thesis focuses on the authorities and duties of local governments in Türkiye concerning these mitigation and adaptation strategies. Furthermore, concepts such as local common needs, ecological public order, and urban rights, aimed at increasing the authority and responsibilities of local governments, have been examined. Within this scope, the role of local governments in combating climate change is demonstrated through legislation and legal texts. Subsequently, urban rights and international climate networks are analyzed as separate, complementary tools. Ultimately, this thesis investigates the tools available to local governments in combating climate change and the effectiveness of these tools.