İlkokul yöneticilerinin okullarda gürültü kirliliğine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi: İstanbul ili örneği
Evaluation of primary school administrators' views on noise pollution in schools: The case of İstanbul province
  1. Tez No: 998590
  2. Yazar: SEÇİL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MIZRAP BULUNUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul yöneticilerinin okullarda gürültü kirliliğine ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu görüşlerin çeşitli demografik ve mesleki değişkenler açısından nasıl farklılaştığını ortaya koymaktır. Araştırma, betimsel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Arnavutköy, Beykoz, Kağıthane, Sultangazi ve Şişli ilçelerinde görev yapan okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenden gönüllü katılım esasına göre seçilmiş toplam 97 okul yöneticisinden meydana gelmektedir. Çalışmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, okul yöneticilerinin gürültü seviyesi, gürültü kaynakları, gürültünün etkileri ve gürültü kontrolüne ilişkin algılarını belirlemeye yönelik olarak geliştirilen veri toplama aracıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda normallik testine göre uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, okul ortamında gürültünün yöneticiler tarafından yaygın ve süreklilik gösteren bir sorun olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Yöneticilerin gürültüye ilişkin algılarının cinsiyet, eğitim düzeyi ve okulda çalışma süresi gibi değişkenlere göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; buna karşılık yöneticilik kıdemi ve okulun bulunduğu çevreyle ilişkili değişkenler açısından farklılaşabildiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, okul ortamında gürültüyle mücadelenin bireysel yaklaşımlardan ziyade okulun fiziki yapısı, çevresel koşulları ve kurumsal işleyişini kapsayan bütüncül uygulamalarla ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmış; bu kapsamda yönetsel farkındalığın artırılmasına, okul içi düzenlemelere ve politika düzeyinde destekleyici uygulamalara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine primary school administrators' views on noise pollution in schools and to examine how these views differ according to various demographic and professional variables. The study was conducted using a descriptive survey design. The population of the research consisted of primary school administrators working in the districts of Arnavutköy, Beykoz, Kağıthane, Sultangazi, and Şişli in Istanbul during the 2024–2025 academic year. The sample comprised 97 primary school administrators selected from the population on a voluntary basis using a non-probability convenience sampling method. Data were collected through a data collection instrument developed to identify administrators' perceptions regarding noise levels, sources of noise, effects of noise, and noise control in school environments. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods in line with the objectives of the study. The findings revealed that noise is perceived by school administrators as a widespread and persistent problem in school environments. Administrators' perceptions of noise did not differ significantly according to variables such as gender, educational level, and length of service at the same school; however, differences were observed with respect to administrative seniority and the environmental characteristics of the school location. The results indicate that perceptions of noise are shaped more by schools' physical conditions, environmental context, and organizational structure than by administrators' individual characteristics. Based on these findings, it was concluded that efforts to combat noise in school environments should focus on comprehensive, school-wide practices rather than individual-based approaches. Accordingly, recommendations were developed to enhance administrative awareness, improve school-based physical and organizational arrangements, and support policy-level initiatives aimed at reducing noise pollution in educational settings.