Zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının 6. sınıf matematik öğretiminde kullanımının akademik başarı, matematik tutumu ve öz yeterliğine etkisi
The effect of using enriched learning environments in 6th grade mathematics instruction on academic achievement, mathematical attitude, and self-efficacy
- Tez No: 998614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde bireylerden; günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilen, eleştirel düşünme becerisine sahip, içinde bulundukları kültüre ve topluma uyum gösterebilen, problem çözme sürecine yönelik sorgulamalar yapabilen, yeniliklere açık, teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen, etkili sosyal ilişkiler kurabilen ve çağdaş okuryazarlık yeterliklerini taşıyan bireyler olmaları beklenmektedir. Nitelikli bir eğitimin, her öğrencinin bireysel özellikleri, yetenekleri ve ilgi alanları dikkate alınarak planlanması gerekmektedir. Bu tez, zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının sunduğu çok yönlü imkânlardan yararlanarak öğrencilerin matematik öğrenme süreçlerini güçlendirmeyi amaçlayan yenilikçi bir uygulamayı ele almaktadır. Zenginleştirilmiş ortamların sağladığı teknoloji entegrasyonu, iş birlikli öğrenme fırsatları ve çoklu duyusal deneyimler, bu sürecin etkisini artırmakta ve öğrencilerin öğrenmeye daha aktif katılım göstermesine olanak tanımaktadır. Araştırma, söz konusu uygulamanın öğrencilerin matematik öz yeterlik algılarını, matematik başarılarını ve matematiğe yönelik tutumlarını ne şekilde etkilediğini kapsamlı biçimde incelemektedir. Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Matematik başarı testi ile öz yeterlik ve tutum ölçekleri hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın deney grubunda, öğrencilerin öğrenme stillerini ve bireysel farklılıklarını dikkate alan zenginleştirilmiş öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Buna karşılık kontrol grubunda, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokullarda yürürlükte olan İlköğretim Matematik Öğretim Programı çerçevesinde dersler geleneksel biçimde sürdürülmüştür. Araştırma, deney grubundaki öğrencilerin matematik tutumlarının, başarılarının ve öz yeterlik algılarının artmasının, bu grupta uygulanan zenginleştirilmiş öğretim ortamlarından kaynaklandığını göstermektedir. Bu öğrenme ortamlarının hem kalıcı ve etkili öğrenmeyi desteklediği hem de derslerde neden–sonuç ilişkisi kurmayı kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu durum, öğrencilerin matematiksel muhakeme becerilerinin gelişimine olumlu katkı sağlamıştır. Bu tez, matematik eğitiminde zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının önemine dikkat çekmektedir. Araştırma, bu tür ortamların öğrencilerin matematik başarısını, derse karşı tutumlarını ve öz yeterlik algılarını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle öğretmenlere ve eğitim yöneticilerine, zenginleştirilmiş öğrenme yöntemlerini ders planlarına dahil etmeleri önerilmektedir. Ayrıca, bu yaklaşımın farklı öğrenme ortamlarında ve çeşitli öğrenci gruplarında uygulanması, etkinliğinin daha geniş bir ölçekte değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, individuals are expected to be individuals who can generate solutions to the problems they encounter in daily life, possess critical thinking skills, adapt to their culture and society, question the problem-solving process, be open to innovation, keep pace with technological advancements, establish effective social relationships, and possess contemporary literacy competencies. A quality education should be planned by considering each student's individual characteristics, talents, and interests. This thesis examines an innovative approach that aims to strengthen students' mathematics learning by leveraging the multifaceted opportunities offered by enriched learning environments. The technology integration, collaborative learning opportunities, and multisensory experiences provided by enriched environments enhance the impact of this process and enable students to engage more actively in learning. The research comprehensively examines how this approach affects students' perceptions of mathematics self-efficacy, their mathematics achievement, and their attitudes toward mathematics. This study employed a quasi-experimental design, a quantitative research approach. A mathematics achievement test and self-efficacy and attitude scales were administered to students in both experimental and control groups as pre-tests and post-tests. In the experimental group of the study, enriched teaching methods that take into account the students' learning styles and individual differences were applied. In contrast, in the control group, lessons were conducted in the traditional manner within the framework of the Primary School Mathematics Curriculum in effect in official secondary schools affiliated with the Ministry of National Education. The research shows that the increase in the mathematical attitudes, achievements, and self-efficacy perceptions of the students in the experimental group stemmed from the enriched learning environments implemented in this group. These learning environments were found to both support lasting and effective learning and facilitate the establishment of cause and-effect relationships in the lessons. This situation positively contributed to the development of students' mathematical reasoning skills. This thesis highlights the importance of enriched learning environments in mathematics education. Research shows that such environments are effective in improving students' mathematical achievement, attitudes towards the subject, and self-efficacy perceptions. Therefore, it is recommended that teachers and educational administrators incorporate enriched learning methods into their lesson plans. Furthermore, applying this approach in different learning environments and with various student groups will help to evaluate its effectiveness on a broader scale