BİLSEMde kayıtlılık durumuna göre ortaokul öğrencilerin STEM kariyer ilgilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of secondary school students' STEM career interests according to BILSEM enrollment status in terms of various variables
- Tez No: 998617
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin STEM kariyer ilgilerini BİLSEM'e kayıtlılık durumu açısından incelemeyi amaçlamıştır. İlişkisel tarama modeliyle, Yozgat, Kırıkkale ve Ankara'daki okullardan 500'ü BİLSEM öğrencisi olmak üzere toplam 2000 ortaokul öğrencisinden toplanan veriler t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Bulgular, BİLSEM öğrencilerinin akademik başarı ve ailelerinin sosyoekonomik/eğitimsel düzeyi açısından farklılaştığını ve STEM kariyer ilgilerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir. Dahası, BİLSEM programının, yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik durum gibi demografik faktörlerin kariyer ilgisi üzerindeki olumsuz etkilerini dengeleyici bir rol oynadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, BİLSEM gibi destekleyici eğitim programlarının, öğrencilerin bilimsel kariyer ilgilerini erken yaşta ve istikrarlı bir şekilde geliştirmede kritik bir işlev gördüğü kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine middle school students' STEM career interests in terms of their enrollment status at BİLSEM (Science and Art Centers). Using a relational survey model, data collected from a total of 2000 middle school students, including 500 BİLSEM students, from schools in Yozgat, Kırıkkale, and Ankara were analyzed using t-test and ANOVA. The findings indicated that BİLSEM students differed significantly from other students in terms of academic achievement and their families' socioeconomic/educational level, and most importantly, their STEM career interests were significantly higher. Furthermore, it was determined that the BİLSEM program played a compensatory role in mitigating the negative effects of demographic factors such as age, grade level, gender, and socioeconomic status on career interest. Consequently, it has been proven that supportive educational programs like BİLSEM have a critical function in developing and sustaining students' scientific career interests at an early age.