Anne-babaların üstün yetenekli çocuklarını farkındalıklarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examine the parents point of views which are concerned in the awareness of their gifted children
- Tez No: 159148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırma anne-babaların üstün yetenekli çocuklarını farkındalıklarına ilişkin görüşlerinin neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi evreni temsil etmektedir. Türkiye genelinde 21 bilim sanat merkezinden 8. ve 9. yaşlar arasında 2. ve 3. sınıf öğrencilerin olduğu 6 bilim sanat merkezindeki öğrencilerin anne-babalan, araştırma kapsamını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak, bilim sanat merkezindeki öğrencilerin anne-babalarına uygulanmak üzere araştırmacı tarafından anket formu geliştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde S.P.S.S. For windows paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir; Bilsemdeki üstün yetenekli çocukların anne-babaların %66'sının orta gelir düzeyinde, annelerin %5 Tinin babaların ise %70'inin yüksek öğrenim düzeyinde, annelerin %64'ünün babaların ise % 88'inin orta düzeyde meslek sahibi oldukları, anne babaların % 90' mm 1-2 çocuğu olduğu ve %70'inin ilk çocuklarının üstün yetenekli olduğu tespit edilmiştir. Bilsemdeki üstün yetenekli çocukların cinsiyetlerinin yaklaşık olarak birbirine eşit olduğu, doğum boy ve kilolarının %73'ünün normal olduğu, %59'unun ilk 12.ay öncesinde yürüdüğü ve dil gelişimlerinin normal süreçten erken geliştiği belirlenmiştir. Bilsemdeki çocuklarda üstün yeteneği ilk anne-babanın %46 oranında farkettiği, farkettikten sonra çocuklarının tanılanması amacıyla, %18'inin rehberlik araştırma merkezine götürdükleri, %21' inin ise hiçbir yere götürmediği belirlenmiştir. Üstün yetenekli çocukları bilim sanat merkezine %75 oranında ilköğretim öğretmeninin yönlendirdiği ve bilseme gelen çocukların ailelerinin %54'ünün burayıtercih nedenlerinin genel eğitim yetersizliğinden dolayı olduğu ve %88'i busemde verilen eğitimin çocuklarının ihtiyaçlarına cevap verdiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been conducted with an aim of determining the awareness of the parents about the gifted children. The sampling of the research has been presenting the cosmos. The scope of the research covers the parents of children from the 6 science & art centers among which there are students studying at the 2nd and 3rd classes ranging from 8 to 9 in age from a total of 21 science & art centers throughout Turkey. A questionnaire form has been devised by the researcher, to be applied to the parents of those students studying at the science & art center corresponding to the aim of the research. In the analysis of the data S.P.S.S. for Windows package program has been used. Results derived from the research are as follows in brief terms: 66 % of the parents of the gifted children at Bilsem are determined to have been at the level of middle income. 51 % of their mothers and 70 % their fathers at the level of M. A. education, 64 % of the mothers and 88% of the fathers at the level of middle income employment, 90 % of the parents have had 1-2 children and 70 % of their first children are determined to be gifted children. The genders of the gifted children at Bilsem have been equal in number, the stature and weight at birth of 73 % have been normal and the process of toddling of 59 % has been finished before the first 12th month and language competence have been evolved earlier than the normal process. It has also been determined that the parents first detected the gift of the children at Bilsem in the ratio of 46 % children and then 1 8 % of them took the children to the counseling research center and 21 % of them didn't take the children anywhere. It has been, on the other hand, determined that the primary school teachers have oriented the gifted children to the science & art center in the ratio of 75 % and 54 % of the families applied to the Bilsem pointed out the reasons of their application as the lack of efficiency in education, and 88 % pointed out that the education imparted to the children at Bilsem responded to the requirements of their children.