Geç Tunç Çağı'ndan Roma İmparatorluk Dönemi'ne Hayvanlar Hakimi dişil ve eril kültler
The“Mistress/Master of Animals”from the Late Bronze Age to the Roman Imperial Period: Masculine and feminine cults
- Tez No: 998628
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇEKİLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Doktora kapsamında ele alınan bu tez, Geç Tunç Çağı'ndan Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar uzanan geniş bir zaman aralığında, farklı coğrafya ve kültürlerde karşımıza çıkan 'Hayvanlar Hâkimi' (Potnia Theron) ikonografisini dişil ve eril bağlamlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, Potnia Theron figürünün yalnızca betimleyici bir sıfat ya da tekil bir tanrı/tanrıça kimliği olarak mı değerlendirilmesi gerektiğini, yoksa daha derin, tarihsel süreklilik gösteren ve kültürler arası bir kutsal düşünceyi mi temsil ettiğine açıklık getirmektir. Bu tez, 'hayvanlar hâkimi' olarak tanımlanan figür ve sahnelerin tüm örneklerini bir araya getirmeyi amaçlayan betimleyici bir katalog çalışması değildir. Çalışmanın temel hedefi, farklı dönem ve coğrafyalarda ortaya çıkan seçkin ikonografik örnekler üzerinden, bu olgunun kültürel, düşünsel ve sembolik sürekliliğini görünür kılmaktır. Bu doğrultuda 'hayvanlar hâkimi' teması, belirli bir kült ya da kronolojik çerçeveyle sınırlandırılmaksızın; Neolitik Çağ'dan Geç Antik Dönem'e uzanan geniş bir zaman aralığında, farklı inanç sistemleri ve toplumsal yapılar içinde kazandığı anlam katmanlarıyla ele alınmakta ve bu temanın, değişen tarihsel koşullara rağmen varlığını koruyan, farklı dönem ve coğrafyalarda yeniden üretilen ve dönüşerek devam eden kültürel ve sembolik sürekliliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation aims to examine the iconography of the Mistress of Animals (Potnia Theron) as it appears across a wide chronological spectrum, from the Late Bronze Age to the Roman Imperial period, and within diverse geographical and cultural contexts, with particular attention to both its feminine and masculine dimensions. The primary objective of the study is to determine whether the figure of Potnia Theron should be understood merely as a descriptive epithet or as a singular divine identity, or whether it instead represents a deeper, historically continuous, and cross-cultural sacred concept. This thesis is not a descriptive catalog aiming to gather all examples of figures and scenes defined as the“master of animals.”The primary goal of the study is to make visible the cultural, intellectual, and symbolic continuity of this phenomenon through select iconographic examples from different periods and geographies. Accordingly, the theme of the“master/misstress of animals”is examined not within a specific cult or chronological framework, but through the layers of meaning it acquired within different belief systems and social structures across a broad time span from the Neolithic to the Late Antique period. The aim is to reveal the cultural and symbolic continuity of this theme, which has survived despite changing historical conditions, been reproduced and transformed in different periods and geographies, and continued to evolve.