İlkokul dönemindeki çocukların sosyal becerilerinin ailelerinin dijital ebeveynlik tutumları bağlamında incelenmesi
An examination of primary school children's social skills in the context of their families' digital parenting attitudes
- Tez No: 998645
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilkokul dönemindeki çocukların sosyal becerileri ve ailelerinin dijital ebeveynlik tutumunun incelenmesi; çeşitli değişkenlere göre nasıl şekillendiklerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde öğrenim gören ilkokul öğrencilerinin ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 255 ebeveyn katılmıştır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği (DETÖ)”ve“Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 31 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında kullanılan verilerin dağılımı normal dağılım varsayımını karşılamadığından değişkenler arası karşılaştırmalarda ve hipotez testlerinde parametrik olmayan (non-parametrik) analiz yöntemleri kullanılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Anlamlı fark tespit edilen durumlarda, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla post-hoc analiz (Mann-Whitney U + Bonferroni düzeltmesi) yapılmıştır. Sürekli değişkenler arası ilişkiler için Spearman Sıra Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre çocukların sosyal beceri düzeylerinin yaş, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, okul öncesi eğitim alma durumu, okul dışı etkinliklere katılımı, ebeveyn eğitim düzeyi ve çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; cinsiyet ve teknolojik araç kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Dijital ebeveynlik tutumlarının çalışma durumu, çocuk sayısı ve teknolojik araç kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; ebeveyn rolü, eğitim düzeyi, yaş, çocuğun cinsiyeti değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ebeveynlerin dijital ebeveynlik tutum ölçeği puanları ile çocukların sosyal beceri değerlendirme ölçeği puanları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social skills of primary school children and the digital parenting attitudes of their families, and to determine how these variables are shaped by various factors. The research was conducted using a quantitative research method within the relational survey model. The population of the study consists of the parents of primary school students studying in Istanbul during the 2024–2025 academic year. A total of 255 parents participated in the study. Convenience sampling method was used in the selection of the sample. As data collection tools, the“Personal Information Form,”the“Digital Parenting Attitude Scale (DPAS),”and the“Social Skills Assessment Scale (SSAS)”were used. The analysis of the data obtained in the study was carried out using IBM SPSS Statistics 31. Since the data used within the scope of the study did not meet the assumption of normal distribution, non-parametric analysis methods were used in comparisons between variables and hypothesis testing. The Mann–Whitney U test was used for comparisons between two groups, and the Kruskal–Wallis test was used for comparisons between three or more groups. In cases where a significant difference was detected, post-hoc analysis (Mann–Whitney U test with Bonferroni correction) was conducted to determine the source of the difference. Spearman's rank correlation was used to examine relationships between continuous variables. According to the research findings, it was determined that children's social skill levels showed significant differences according to age, grade level, number of siblings, preschool education status, participation in extracurricular activities, parents' education level, and employment status, while no significant differences were found according to gender and duration of technological device use. It was found that digital parenting attitudes showed significant differences according to employment status, number of children, and duration of technological device use, whereas no significant differences were found according to parental role, education level, age, and the child's gender. In addition, no statistically significant relationship was found between parents' digital parenting attitude scale scores and children's social skills assessment scale scores.