Yeşil depolama uygulamalarının lojistik performansa olan etkileri: İstanbul'da bulunan antrepolar üzerine bir araştırma
The effects of green storage practices on logistics performance: A study on warehouses in Istanbul
- Tez No: 998696
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, firmaların lojistik performans düzeylerini, yeşil lojistik ve yeşil depolama uygulamalarına yönelik algı ve uygulama seviyeleriyle birlikte değerlendirmek ve bu uygulamaların sosyal ve ekonomik boyutlarla nasıl ilişkilendirildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Literatürde, araştırmaların büyük bir kısmının genel lojistik faaliyetleri veya üretim süreçlerine odaklandığı, yeşil depolama uygulamalarının etkilerinin ise sınırlı sayıda çalışmada, lojistik faaliyetlerin unsurları olarak ele alındığı dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda, İstanbul'da faaliyet gösteren antrepoları temel alan bu araştırmada, katılımcıların demografik özelliklerine göre yeşil lojistik süreç algılarında anlamlı farklılıklar olup olmadığı, yeşil depolama uygulamaları ile lojistik performans arasındaki ilişkiler ve yeşil depolama uygulamalarının lojistik performansa etkileri test edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024 yılı itibariyle İstanbul il sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve gümrüklü statüde faaliyet gösteren antrepo işletmeleri oluşturmaktadır. Örneklem ise bu evrenden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen ve gönüllü olarak anket formunu eksiksiz dolduran 392 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve veri toplama sürecinde yapılandırılarak anket formu kullanılmıştır. Kullanılan ölçekler, metodoloji bölümünde ayrıntılı biçimde sunulan ve literatürde daha önce geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış ölçüm araçlarından uyarlanmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği Cronbach alfa katsayıları ile test edilmiş ve tüm boyutlar için 0,70'in üzerinde değerler elde edilmiştir. Bu sonuç, kullanılan veri toplama araçlarının iç tutarlılığa sahip olduğunu ve elde edilen bulguların güvenilir biçimde yorumlanabileceğini göstermektedir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler ve faktör bazlı değerlendirmeler kullanılarak firmaların algı ve uygulama düzeyleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Anket iki ana bölümden oluşmakta olup, İlk bölüm, katılımcılara ve firmalarına ait demografik bilgilerin yer aldığı 11 sorudan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise,“Yeşil Depolama Uygulamaları Ölçeği, Yeşil Depolama Uygulamalarının Etkileri Ölçeği, Lojistik Performans Ölçeği”olmak üzere üç ayrı ölçekten oluşmaktadır. Maddelerin ölçeklendirilmesinde beşli Likert ölçeğinden faydalanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin dağılım özelliklerini belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmıştır. Bu test sonucunda, verilerin büyük kısmının normal dağılım göstermediği tespit edilmiş olup, yapılan analizler neticesinde verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle nonparametrik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Ayrıca,“Yeşil Depolama Uygulamaları Ölçeği, Yeşil Depolama Uygulamalarının Etkileri Ölçeği ve Lojistik Performans Ölçeği”arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile analiz edilmiştir. Bu analiz, faktörler arasında doğrusal olmayan ancak anlamlı ilişkilerin tespitine olanak sağlamıştır. Son aşamada, Yeşil Depolama Uygulamaları ve Yeşil Depolama Uygulamalarının Etkileri ölçeklerine ait faktörlerin, lojistik performans üzerindeki etkisini test etmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Her bir modelde bağımsız değişkenlerin lojistik performans üzerindeki etkileri ayrı ayrı test edilmiş; modellerin anlamlılık düzeyleri F istatistiği ve p-değerleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca her model için açıklayıcılık düzeyi (R² ve Düzeltilmiş R²) ve standartlaştırılmış regresyon katsayıları (β) raporlanmıştır. Bu çalışma, literatürde yer alan farklı yaklaşımları sistematik biçimde bir araya getirerek yeşil depo ve yeşil lojistik uygulamalarının performans üzerindeki etkisini hem teorik hem de ampirik düzeyde bütüncül bir bakış açısıyla ele alması bakımından özgün bir katkı sunmaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların yeşil depolama uygulamalarına ilişkin genel olarak olumlu tutumlar sergilediği, özellikle enerji ve kaynak verimliliği ile çevresel sorumluluğa yönelik farkındalıklarının yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, alternatif enerji ve dijital teknolojiler ile eğitim ve motivasyon faktörlerinde görece daha düşük ortalama puanlar, firmaların bu alanlarda henüz yeterli düzeyde uygulama gerçekleştirmediğini düşündürmektedir. Bu durum, dijital dönüşüm ve insan kaynağı odaklı stratejilerin sürdürülebilir lojistik bağlamında daha fazla desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate companies' logistics performance levels alongside their perceptions and implementation levels regarding green logistics and green warehousing practices, and to examine how these practices are associated with social and economic dimensions. A review of the extant literature indicates that the majority of existing studies predominantly focus on general logistics activities or production processes, whereas the effects of green warehousing practices have been addressed in a limited number of studies, typically as components of broader logistics activities. Accordingly, this study, based on bonded warehouses operating in Istanbul, investigates whether significant differences exist in participants' perceptions of green logistics processes according to their demographic characteristics. It further examines the relationships between green warehousing practices and logistics performance, as well as the effects of these practices on performance outcomes. The population of the study comprises warehouse operators holding customs bonded status and operating within the provincial boundaries of Istanbul as of 2024. The sample consists of 392 participants selected from this population using a convenience sampling method, all of whom voluntarily completed the questionnaire in full. In line with the research objectives, a quantitative research design was adopted, and data were collected באמצעות a structured questionnaire. The measurement scales employed were adapted from previously validated and reliability-tested instruments reported in the literature, as detailed in the methodology section. The reliability of the scales was assessed using Cronbach's alpha coefficients, with values exceeding 0.70 for all dimensions. These results indicate satisfactory internal consistency and support the reliability of the findings. Descriptive statistics and factor-based analyses were conducted to examine companies' perception and implementation levels in detail. The questionnaire consisted of two main sections. The first section comprised 11 questions relating to the demographic characteristics of the participants and their organisations. The second section included three scales: the Green Warehousing Practices Scale, the Green Warehousing Practices Impacts Scale, and the Logistics Performance Scale. Items were measured using a five-point Likert scale. The research data were analysed using SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences). The Kolmogorov–Smirnov test was applied to assess the normality of the data distribution. As the data were not normally distributed, non-parametric statistical methods were employed. Specifically, the Mann–Whitney U test and the Kruskal–Wallis H test were utilised. Furthermore, the relationships between the Green Warehousing Practices Scale, the Green Warehousing Practices Impacts Scale, and the Logistics Performance Scale were analysed using Spearman's rank correlation coefficient, enabling the identification of statistically significant associations between the variables. In the final stage of the analysis, multiple linear regression analyses were conducted to test the effects of the factors derived from the Green Warehousing Practices and Green Warehousing Practices Impacts scales on logistics performance. In each model, the effects of the independent variables on logistics performance were examined separately. Model significance was evaluated using F-statistics and associated p-values. In addition, the explanatory power of each model (R² and Adjusted R²) and the standardised regression coefficients (β) were reported. This study makes an original contribution to the literature by systematically integrating diverse theoretical perspectives and examining the impact of green warehousing and green logistics practices on performance from a comprehensive standpoint, both theoretically and empirically. The findings indicate that participants generally demonstrate positive attitudes towards green warehousing practices, with particularly high levels of awareness regarding energy and resource efficiency as well as environmental responsibility. However, comparatively lower mean scores relating to alternative energy use, digital technologies, and education and motivation factors suggest that firms have not yet achieved sufficient implementation in these areas. These findings highlight the need for greater support for digital transformation initiatives and human resource-focused strategies within the broader context of sustainable logistics.