Laying new BRICS: How Iran and Egypt reconstruct their foreign policies in a shifting global order
BRICS'le yeni yapılar dikmek: İran ve Mısır değişen küresel düzende dış politikalarını nasıl yeniden yapılandırıyor
  1. Tez No: 998709
  2. Yazar: UĞUR TAHNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İran ve Mısır'ı BRICS'e üye olmaya yönlendiren etkenleri araştırmakta ve onların üyelik güdülerinin ulusal, bölgesel ve küresel düzeylerde nasıl hem örtüşüp hem ayrıştığını incelemektedir. Halihazırdaki akademik yazın, ağırlıklı olarak BRICS'in kurucu üyelerine ve onların tek kutuplu dünya düzenine meydan okuma hedefine odaklanırken blokun yeni üyelerinin üyelik güdüleri henüz kapsamlı ve karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmemiştir. Bu çalışma, İran ve Mısır'ı belirli göstergelerinde hem yeterli düzeyde benzerlik hem de farklılık gösteren iki devlet olarak mercek altına alırken yükselen güçlerin değişmekte olan küresel düzende dış politikalarını nasıl yeniden şekillendirdiklerini açıklığa kavuşturarak akademik yazındaki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, nitel değerlendirmelerini nicel verilerle temellendiren karma bir araştırma tasarımını benimsemektedir. Yerel düzeyde her iki devlet de kamuoyu desteğini güçlendirme hedefi doğrultusunda makroekonomik baskıları hafifletmeyi, ABD dolarına olan bağımlılıklarını azaltmayı ve kalkınma sermayesine erişmeyi hedeflemektedir. Bölgesel ve küresel düzeylerde ise İran ve Mısır'ın dış ortaklarını çeşitlendirme, stratejik özerkliklerini güçlendirme ve uluslararası görünürlüklerini artırma arzuları da bloka üye olma hedeflerinde çekim etkisi yaratan ortak etkenler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu örtüşmelere rağmen aralarındaki temel ayrışma noktaları da varlıklarını sürdürmektedir. BRICS üyeliği, Tahran için uluslararası tecridi hafifletmek ve zorlayıcı önlemleri atlatmak için bir fırsatı temsil ederken Kahire için çok yönlü dış politikasının kapsamını Batılı güçlerle süregelen alımsatımcı ilişkilerini tehlikeye atmadan genişletmeyi amaçlayan bilinçli bir tercihi teşkil etmektedir. Çok yönlü dengeleme teorisinin merceğinden bakıldığında, BRICS üyeliğiyle ilişkilendirilen olası siyasi ve ekonomik kazanımlar iki ülke için de rejim güvenliğini güçlendirme araçları olarak işlev görmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the factors that have guided Iran and Egypt to seek membership in BRICS and analyzes how their motivations both converge and diverge across domestic, regional, and global levels. While existing academic literature on BRICS predominantly focuses on the bloc's founding members and their ultimate objective of challenging the unipolar world order, the accession motivations of its new members have yet to be comprehensively and comparatively evaluated. By placing Iran and Egypt under the spotlight as two states with sufficiently similar yet distinct indicators, this study seeks to fill this research gap by clarifying how emerging powers reconstruct their foreign policies in a shifting global order. To this end, the study employs a mixed-method research design that anchors its qualitative assessments in quantitative data. At the domestic level, both states seek to mitigate macroeconomic pressures, reduce dependence on the U.S. dollar, and access development capital with the objective of strengthening public approval. At the regional and global levels, their aspirations to diversify foreign partners, enhance strategic autonomy, and amplify international presence emerge as other shared pull factors for pursuing membership in the bloc. Despite these convergences, fundamental divergences also endure. For Tehran, accession to BRICS represents a necessary effort to mitigate international isolation and circumvent coercive measures, whereas for Egypt, it constitutes an informed choice aimed at expanding the scope of its multivector foreign policy without jeopardizing its transactional relations with Western powers. Through the lens of theory of omnibalancing, the prospective political and economic benefits associated with BRICS membership collectively function as regime security instruments in both cases.