14-16 yaş grubu kadın voleybolcularda lumbopelvik kalça kompleksine uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mobilization exercises applied to the lumbopelvic hip complex on some performance parameters in female volleyball players aged 14-16
- Tez No: 998710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 14–16 yaş grubu kadın voleybolcularda lumbopelvik kalça kompleksine (LPHC) uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin bazı performans parametreleri üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya düzenli olarak voleybol antrenmanı yapan toplam 20 kadın sporcu katılmıştır. Sporcular deney (n=10) ve kontrol (n=10) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna rutin voleybol antrenmanlarına ek olarak belirlenen süre boyunca lumbopelvik kalça kompleksine yönelik mobilizasyon egzersizleri uygulanırken, kontrol grubu yalnızca rutin antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada dikey sıçrama, Stork denge, Flamingo denge, Hexagon çeviklik, T-Test çeviklik, fonksiyonel uzanma ve 20 m sürat testleri ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 28.0 programı kullanılarak yapılmış, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklem t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda deney grubunda dikey sıçrama, denge, çeviklik, fonksiyonel uzanma ve sürat performanslarında istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler tespit edilmiştir (p<0,05; p<0,001). Kontrol grubunda ise performans parametrelerinde sınırlı ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan değişimler gözlenmiştir. Sonuç: Lumbopelvik kalça kompleksine uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin, 14–16 yaş grubu kadın voleybolcularda performans gelişimini destekleyen etkili bir tamamlayıcı antrenman yöntemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to investigate the effects of mobilization exercises applied to the lumbopelvic hip complex (LPHC) on some performance parameters in female volleyball players aged 14–16. Materials and Methods: A total of 20 female volleyball players who regularly participated in volleyball training took part in the study. The athletes were randomly divided into an experimental group (n=10) and a control group (n=10). In addition to routine volleyball training, mobilization exercises targeting the lumbopelvic hip complex were applied to the experimental group for a specified period, while the control group continued only with routine volleyball training. Vertical jump, Stork balance, Flamingo balance, Hexagon agility, T-Test agility, functional reach, and 20 m sürat tests were administered to both groups as pre-tests and post-tests. Data were analyzed using SPSS 28.0 software. Paired samples t-test was used for within-group comparisons, and independent samples t-test was used for between-group comparisons. Results: The results showed statistically significant improvements in vertical jump, balance, agility, functional reach, and speed performance parameters in the experimental group (p<0.05; p<0.001). In contrast, limited and statistically non-significant changes were observed in the control group. Conclusion: It was concluded that mobilization exercises applied to the lumbopelvic hip complex are an effective complementary training method that supports performance development in female volleyball players aged 14–16.