From October 7 to the fall of Assad: Hezbollah's regional role
7 Ekim'den Esad'ın düşüşüne: Hizbullah'ın bölgesel rolü
  1. Tez No: 998719
  2. Yazar: LATİFE İLAYDA AYARTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Hizbullah, Orta Doğu'da gerçekleşen bir çok önemli çatışmaya dahil olmuş oyun değiştirici bir bölgesel aktördür. Bu çalışmada Hizbullah'ın özellikle Hamas'ın İsrail'e saldırı düzenlediği 7 Ekim sonrası dönemde bölgesel rolü değerlendirilecektir. Hizbullah'ın İsrail-Hamas Savaşı'na Hamas'ı destekleyerek katılması ve İsrail'e karşı sergilediği duruş, sınır ötesi ve siber saldırılar ve suikastlerle yükselen gerginlik Hizbullah'ın bölgesel rolünün ne ölçüde etkilendiğine dair soruları gündeme getirmiştir. 7 Ekim sonrası karşılıklı saldırılar ve grubun aldığı hasar göz önünde bulundurularak Hizbullah'ın Direniş Ekseni'nin bir parçası olarak bölgesel rolü vurgulanacaktır. Hizbullah'ın İran-İsrail gerilimine cevabı ve Beşar Esad Hükümeti'nin düşüşünü hazırlayan süreçteki etkinliği grubun 2011'de Suriye Savaşı'na katılma kararıyla karşılaştırılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Hezbollah is a game-changer regional actor involved in major conflicts across the Middle East. This study will examine Hezbollah's regional role, especially after the October 7 attack by Hamas on Israel. Hezbollah's stance against Israel, through intervention in the Israel-Hamas War and escalating tensions via cross-border shelling, cyber-attacks, and assassinations, has raised questions about the extent to which its regional role has changed. By centering the reciprocal attacks and damages taken after October 7, Hezbollah's regional role as part of the Axis of Resistance will be emphasized. Hezbollah's response to Iran-Israel tensions and its effectiveness during the period that led to the fall of Bashar Al-Assad's government will also be analyzed by comparing Hezbollah's decision to intervene in the Syrian conflict in 2011.