İkinci Dünya Savaşı Türkiyesi'nde kamu güvenliği için alınan önlemler (1939-1945)
Measures taken for public security in Turkey during World War II. (1939-1945)
- Tez No: 998722
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
20. yüzyılda değişen savaş anlayışı ile halk savaşın bir parçası haline gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nda uçakların ve zehirli gazların savaş aracı olarak kullanılmasıyla savaştan korunma yöntemleri aktif ve pasif olarak ikiye ayrılmıştır. Daha önceki yıllarda savaşa sadece askerler hazırlanırken, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra halk pasif korunma yollarıyla hazırlanmaya başlamıştır. İki dünya savaşı arasında pasif korunma konusu pek çok ülkede önemli bir konu olarak ele alınmış ve halk pasif korunma konusunda eğitilmiştir. Türkiye de iki dünya savaşı arasında pasif korunma konusuna önem veren ülkelerden olmuş, halkını pasif korunma ve yeni savaş silahları hakkında örgün ve yaygın eğitim yoluyla bilgilendirmiştir. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı başlayınca savaşa girmemek için denge politikası uygulamış, savaşın sonunda resmi olarak bir taraf olsa da aktif olarak savaşmamıştır. Ancak savaş başlayınca olası bir saldırı ihtimaline karşı, aktif ve pasif güvenlik önlemleri almıştır. Pasif güvenlik önlemleri için yasal düzenlemeler yapılarak savaş yıllarında uygulanan pasif korunmaya yönelik yasal zemin oluşturulmuştur. Türkiye'de pasif korunma tedbirleri kapsamında ilk olarak pasif korunma teşkilatları oluşturularak pasif korunmada görev alacak kişilerin görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Pasif korunma kapsamında hava saldırılarına karşı tatbikat, ışıkları söndürme ve karartma uygulaması, sığınak ve siper inşası, zehirli gazlara karşı koruyucu maske temini yapılmıştır. Hava saldırıları ve zehirli gazlar konusunda kurs ve konferanslar düzenlenerek ve bu konuda yayınlar yapılarak halk pasif korunma konusunda bilinçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changing concept of war in the twentieth century, the public became part of the war effort. With the use of aircraft and poison gas as weapons of war in World War I, methods of protection from war were divided into active and passive. Whereas in previous years only soldiers were prepared for war, after World War I the public began to prepare through passive means of protection. Between the two world wars, passive protection became an important issue in many countries, and the public was educated on passive protection. Turkey was one of the countries that emphasized passive protection between the two world wars, informing its people about passive protection and new weapons of war through formal and widespread education. Turkey pursued a policy of neutrality to avoid entering World War II, and although it officially sided with one side at the end of the war, it did not actively participate in the conflict. However, once the war began, it took active and passive security measures against the possibility of an attack. Legal regulations were enacted for passive security measures, creating a legal basis for passive defense during the war years. Within the scope of passive protection measures in Turkey, passive protection organizations were first established, and the duties and responsibilities of those who would be involved in passive protection were determined. Within the scope of passive protection, drills against air raids, blackout and blackout practices, the construction of shelters and trenches, and the provision of protective masks against poisonous gases were carried out. The public was made aware of passive protection through courses and conferences on air raids and poisonous gases, as well as publications on the subject.