Dijital liderliğin kurumsal sosyal sorumluluk üzerindeki etkisi: Bursa'da bir araştırma
The impact of digital leadership on corporate social responsibility: A research in Bursa
- Tez No: 998742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER RÜZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzde iş dünyasında dijital dönüşüm, işletmelerin uzun vadede sürdürülebilir bir rekabet üstünlüğü sağlamalarında belirleyici bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Dijital liderler, teknoloji kullanımını stratejik bir şekilde yönlendirerek hem organizasyon içi verimliliği artırmakta hem de dış paydaşlarla olan ilişkileri güçlendirmektedir. Bu bağlamda, dijital liderliğin kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanındaki uygulamaları nasıl etkilediği sorusu önem kazanmaktadır. Dijitalleşmenin hız kazandığı bir dönemde, dijital liderlik kavramı işletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerinde ve hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Dijital liderlik, yalnızca dijital dönüşüm süreçlerini yönetmekle kalmayıp aynı zamanda KSS faaliyetlerini de şekillendirebilmektedir. Dijital liderler, teknolojiyi stratejik bir araç olarak kullanarak KSS uygulamalarını desteklemekte ve bu alandaki projelerin etkinliğini artırabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, dijital liderlik ile KSS arasındaki ilişkiyi ele alarak, dijital liderliğin KSS üzerindeki etkilerini ve bu iki kavram arasındaki etkiyi araştırmaktır. Araştırmada kullanılan anket formu; demografik bilgiler, Türker'in (2006) geliştirdiği 18 maddelik Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği ile Büyükbeşe, Dikbaş, Klein ve Batuk Ünlü'nün (2022) hazırladığı 9 maddelik Dijital Liderlik Ölçeğinden derlenerek oluşturulmuştur. Hazırlanan bu form, potansiyel katılımcılara elektronik posta aracılığıyla iletilmiştir. Toplam 332 kişiden geri dönüş alınmış olup, toplanan veriler SPSS 26.0 istatistik yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Betimsel analizlerin yanı sıra, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçları, dijital liderlik ile KSS algısı arasında pozitif yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir bağlantı bulunduğunu göstermektedir (p<0.05).
Özet (Çeviri)
Today, digital transformation in the business world stands out as a decisive factor in helping businesses achieve a sustainable long-term competitive advantage. By strategically directing the use of technology, digital leaders both increase internal organizational efficiency and strengthen relationships with external stakeholders. In this context, the question of how digital leadership affects corporate social responsibility (CSR) practices gains importance. In an era where digitalization is accelerating, the concept of digital leadership plays a crucial role in helping businesses achieve their sustainability strategies and goals. Digital leadership not only manages digital transformation processes but can also shape CSR activities. By using technology as a strategic tool, digital leaders support CSR practices and increase the effectiveness of projects in this area. The aim of this thesis is to address the relationship between digital leadership and CSR, investigate the effects of digital leadership on CSR, and the relationship between these two concepts. The survey form used in the research; Demographic information was created by compiling the 18-item Corporate Social Responsibility Scale developed by Türker (2006) and the 9-item Digital Leadership Scale prepared by Büyükbeşe, Dikbaş, Klein, and Batuk Ünlü (2022). This prepared form was sent to potential participants via e-mail. Feedback was received from a total of 332 people, and the collected data was evaluated using SPSS 26.0 statistical software. In addition to descriptive analyzes, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were applied to determine the relationships between the variables. The analysis results show that there is a positive and statistically significant relationship between digital leadership and CSR perception (p<0.05).