Sigara kullanan bireylerde antropometrik özelliklerin genel sağlık göstergeleriyle ilişkisi: Hitit Üniversitesi örneği
The relationship between anthropometric characteristics and general health indicators in individuals who smoke: The case of Hitit University
  1. Tez No: 998750
  2. Yazar: AYGÜN İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sigara kullanan ve kullanmayan genç erişkin bireylerde el kavrama kuvvetinin çeşitli antropometrik ölçütler ve sağlık göstergeleriyle olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Hitit Üniversitesi'nde öğrenim gören 220 gönüllü öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. El kavrama kuvveti dijital dinamometre ile üçer tekrar halinde ölçülmüş; en yüksek değerler analizlerde kullanılmıştır. Ayrıca boy, ağırlık, beden kitle indeksi (BKİ), bel, kalça ve kol çevresi ölçümleri alınmış; sigara kullanımı değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 25.0 ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler, t-testi, iki yönlü ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. El kavrama kuvveti, cinsiyet, sigara kullanımı ve vücut kompozisyonuna göre anlamlı farklar göstermiştir (p<0.05). Sigara içen bireylerde kavrama kuvveti anlamlı biçimde düşük bulunmuş, tekrarlı ölçümlerde ise daha belirgin düşüş gözlenmiştir. Ön kol ve üst kol çevresi ile kuvvet arasında güçlü korelasyonlar saptanmıştır. Regresyon analizine göre, cinsiyet en güçlü yordayıcı, sigara ise bağımsız bir negatif yordayıcıdır. Sonuçlar, el kavrama kuvvetinin bireyin yaşam tarzı ve sağlık düzeyine dair bütüncül bilgi sunduğunu göstermektedir. Genç yaşta sigara kullanımının bu denli etkili olması, kavrama kuvvetinin erken sağlık taramalarında kullanılabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between handgrip strength and various anthropometric and health indicators among young adult smokers and non-smokers. A total of 220 university students voluntarily participated in the study. Handgrip strength was measured with a digital dynamometer, three repetitions per hand, and the highest values were used in the analysis. Anthropometric measurements such as height, weight, BMI, waist, hip, and arm circumferences were recorded, along with smoking status. Data were analyzed using SPSS 25.0 via descriptive statistics, t-tests, two-way ANOVA, correlation, and multiple regression analyses. Handgrip strength significantly varied by gender, smoking status, and body composition (p<0.05). Smokers showed lower grip strength, with greater performance decline in repeated tests. Forearm and upper arm circumferences were strongly correlated with grip strength. Regression analysis revealed gender as the strongest predictor and smoking as a significant negative predictor. These findings indicate that grip strength reflects not only muscle function but also lifestyle and health status. The early impact of smoking on muscular strength supports the use of handgrip assessment in preventive health screenings.