The influence of the Middle Eastern humanitarian NGOs in the international humanitarian system
Orta Doğu insanı yardım STK'larının uluslararası insanı sistemdeki etkisi
  1. Tez No: 998749
  2. Yazar: AIHAM ALSUKHNI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Orta Doğu'daki insani sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) uluslararası sistemdeki artan önemine rağmen, uluslararası gündemdeki etkilerine dair sınırlı bir anlayış bulunmaktadır. Bu bilgi eksikliği, acil küresel zorlukların üstesinden gelmek için uzmanlıklarından, kaynaklarından ve ağlarından yararlanmalarını engellemektedir. Dolayısıyla, bu araştırmada sorunun doğasını, içeriğini ve sınırlarını araştırılmayı ve Orta Doğulu STK'ların uluslararası sistemdeki etkisini mümkün kılan veya kısıtlayan yönleri tespit edilmeyi amaçlanmaktadır. STK'lar, savunuculuk, müzakereler, kalkınma projeleri tasarlama ve uygulama, kapasite geliştirme, araştırma ve gündem belirleme gibi çeşitli yollarla uluslararası ilişkilerde yer almaktadır. Savunuculuk, STK'ların küresel düzeyde politika değişiklikleri yapmaları ve yasal veya sosyal normları değiştirmeleri için kritik bir araçtır. Bu çabalar, küresel yönetişime olan ilgiyi artırmış ve STK'ların karmaşık küresel sorunları ele almada önemli aktörler olarak tanınmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, söz konusu STK'ların etki faktörleri arasında yer alan niteliğini, kapsamını ve kısıtlarını araştırılmayı amaçlanmaktadır. Ayrıca hem nicel hem de nitel araştırma metodolojilerini kullanılarak Orta Doğu'daki insani STK'ların stratejilerini ve operasyonlarını analiz edilmeyi, bunların uluslararası ilişkiler üzerindeki etkilerini değerlendirilmeyi ve faaliyet gösterdikleri bölgelerin kalkınmasındaki rollerini araştırılmayı amaçlanmaktadır. Beklenen bulgular, etkilerini artıran stratejilere ve hem yerel hem de uluslararası ölçekteki potansiyel sonuçlara dair içgörüler sunulmayı amaçlanmaktadır. Sonuçlar, küresel yönetişim dinamiklerinin daha derinlemesine anlaşılmasına ve Orta Doğu'daki insani STK'ların bu dinamikler içindeki stratejik konumlandırmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing importance of humanitarian non-governmental organizations (NGOs) from the Middle East in the international system, there is limited understanding of their influence in the international humanitarian agenda. This lack of knowledge hinders leveraging their expertise, resources, and networks to address pressing global challenges. Therefore, this research aims to investigate the nature, content, and limits of the problem and identify the aspects that enable or restrain the influence of Middle Eastern NGOs in the international humanitarian system. NGOs engage in international relations through various means, including advocacy, negotiations, designing and implementing development projects, capacity building, research and agenda setting. Advocacy is a crucial tool for NGOs to bring about policy changes and modify legal or social norms at a global level. These efforts have contributed to increased attention to global governance and the recognition of NGOs as important actors in addressing complex global issues. This study seeks to elucidate the nature, scope, and constraints impacting the influence of these NGOs. By employing both quantitative and qualitative research methodologies, this thesis aims to analyze the strategies and operations of Middle Eastern humanitarian NGOs, assess their impact on international relations, and explore their role in the development of the regions in which they operate. The anticipated findings are expected to offer insights into the strategies that enhance their influence and the potential repercussions on both local and international scales. The outcomes will contribute to a deeper comprehension of global governance dynamics and the strategic positioning of Middle Eastern humanitarian NGOs within them.