İç mimarlık ve çevre tasarımı öğrencilerinin yapay zekâ destekli araçlara yönelik tutum ve farkındalıkları
Interior architecture and environmental design students' attitudes and awareness towards artificial intelligence-assisted tools
  1. Tez No: 998765
  2. Yazar: ZUHAL KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KARAOĞLU CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Interior Design and Decoration, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ ve derin öğrenme teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, tasarım ve üretim süreçlerini köklü biçimde değiştirmiştir. Üretken yapay zekâ algoritmaları, tasarımın kavramsallaştırılmasından üretim aşamasına kadar birçok süreçte önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada, İstanbul Gedik Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin yapay zekâ destekli araçlara yönelik farkındalık, tutum ve algıları incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı'nda lisans programında eğitim gören 158 öğrenci tesadüfi yöntemle seçilmiştir. Katılımcılar gönüllülük esasına göre çalışmaya dahil edilmiş ve veriler Google Formlar aracılığıyla toplanmıştır. SPSS 20.0 programı ile yapılan analizler, demografik değişkenlerin öğrencilerin tutumları üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığını ortaya koymuştur. Katılımcıların çoğunluğu yapay zekâ destekli araçların tasarım süreçlerini desteklediğini ve verimliliği artırdığını belirtmiştir. Bununla birlikte, etik ve yasal boyutlara ilişkin bilgi düzeylerinin düşük olduğu gözlenmiştir. Eğitimde yapay zekâ teknolojilerine daha fazla yer verilmesi gerektiğine yönelik güçlü bir eğilim saptanmıştır. Araştırma, eğitim müfredatına farkındalık artırıcı çalışmaların entegre edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in artificial intelligence and deep learning technologies have fundamentally transformed design and production processes. Generative AI algorithms play a significant role in many stages, ranging from the conceptualization of design to the production phase. This study examined the awareness, attitudes, and perceptions of students in the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Istanbul Gedik University toward AI- supported tools. The correlational survey model, one of the quantitative research methods, was employed, and 158 undergraduate students enrolled in the 2024–2025 Fall Semester were selected through random sampling. Participation in the study was voluntary, and data were collected via Google Forms. Analyses conducted using the SPSS 20.0 software revealed that demographic variables did not create significant differences in students' attitudes. The majority of participants stated that AI- supported tools enhance design processes and increase efficiency. However, their level of knowledge regarding ethical and legal dimensions was found to be low. A strong tendency emphasizing the need for greater integration of AI technologies into education was identified. The study highlights the necessity of incorporating awareness-raising activities into the educational curriculum.