Kadın üniversite öğrencilerinde algılanan duygu dışavurumunun ve dissosiyatif yaşantıların beden dismorfik bozukluğu belirtileri üzerindeki rolü
The role of perceived emotional expression and disassociative experiences in female university students on body dysmorphic disorder symptoms
- Tez No: 998824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DİLA AKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın üniversite öğrencilerinde algılanan duygu dışavurumu ve dissosiyatif yaşantıların beden dismorfik bozukluğu belirtilerine etkisini incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem, basit rastgele örnekleme yöntemiyle, 18-25 yaş aralığındaki 198 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Beden Dismorfik Bozukluğu Ölçeği (YBOKÖ), Duygu Dışavurumu Düzeyi Ölçeği (LEE) ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, algılanan duygu dışavurumu ile beden dismorfik bozukluğu belirtileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Aile ve yakın çevreden algılanan eleştirel ve kısıtlayıcı duygusal tutumlar ile BDB belirtileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Dissosiyatif yaşantı düzeyi ile beden algısına yönelik olumsuz değerlendirmeler arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca yapılan regresyon analizleri, algılanan duygu dışavurumu ve dissosiyatif yaşantıların beden dismorfik bozukluğu belirtilerini anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular doğrultusunda, kadın üniversite öğrencilerinde beden imajına yönelik sorunların değerlendirilmesinde, yalnızca bilişsel süreçlerin değil, duygusal ve dissosiyatif süreçlerin de dikkate alınması önerilmektedir. Elde edilen sonuçların, beden dismorfik bozukluğuna yönelik psikolojik danışma ve müdahale programlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of perceived emotional expressiveness and dissociative experiences on body dysmorphic disorder (BDD) symptoms among female university students. A correlational research design was employed. The sample comprised 198 participants aged between 18 and 25, selected using a simple random sampling method. The data collection instruments included the Sociodemographic Information Form, the Body Dysmorphic Disorder Scale (BDD-YBOCS), the Level of Expressed Emotion Scale (LEE), and the Dissociative Experiences Scale (DES). The findings indicated a significant positive relationship between perceived emotional expressiveness and BDD symptoms. A significant positive relationship was also found between perceived critical and emotionally restrictive attitudes from family and close others and BDD symptoms. Furthermore, a significant positive relationship was identified between the level of dissociative experiences and negative evaluations of body image. In addition, regression analyses revealed that perceived emotional expressiveness and dissociative experiences significantly predicted BDD symptoms. In light of these findings, it is recommended that not only cognitive processes but also emotional and dissociative processes be taken into account when evaluating body image–related problems among female university students. The results are expected to contribute to the development of psychological counseling and intervention programs for body dysmorphic disorder.