Biyokimyasal ölçümlerde en sık görülen interferans kaynağı olan İn Vitro hemolizin eritrosit yaşı ile olan ilişkisinin flow sitometrik olarak değerlendirilmesi
Flow cytometric assessment of the relationship between In Vitro hemolysis, the most frequent source of interference in biochemical measurements, and erythrocyte senescence
  1. Tez No: 998838
  2. Yazar: KEVSER YILDIRIM ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Hemoliz, tıbbi laboratuvar test sonuçlarını etkileyebilen yaygın bir preanalitik hata kaynağıdır. Kan taşıma yöntemleri, yaşlı eritrosit oranlarının artması ve bazı hastalıklar gibi faktörler hemoliz olasılığını artırabilir. Bu çalışmada, Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) hastalarından ve sağlıklı kontrollerden alınan kan örnekleri iki farklı yöntem ile taşınmış ve bu eş zamanlı örneklerdeki hemoliz düzeyi ve elde edilen test sonuçları arasında fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, eritrosit yaşlanma belirteçlerinin hemolizdeki öneminin ve in vitro hemoliz riskini öngörme potansiyellerinin değerlendirilmesi flow sitometrik analizler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 50 Tip 2 DM hastası ve 47 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her katılımcıdan tıbbi laboratuvarların iş yükünün büyük kısmını oluşturan testler olan hemoliz indeksi, rutin biyokimya, tam kan sayımı, koagülasyon, C-reaktif protein, insülin ve HbA1c ile eritrosit yaşlanmasını değerlendirmek üzere flow sitometrik analizler için kan örnekleri alınmış ve alınan örnekler pnömatik tüp sistemi ve portörle elden taşıma ile laboratuvara ulaştırılarak biyokimyasal ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümlerle eş zamanlı olarak CD47 ve Annexin V flow sitometrik analizleri de gerçekleştirilmiştir. Kategorik değişkenler Ki-kare ve McNemar testleri, normal dağılım gösteren parametreler için Paired Samples T-testi, normal dağılım göstermeyenler Wilcoxon Signed Rank testi kullanılarak karşılaştırma analizleri yapılmıştır. CD47 ve Annexin V'nin hemolizi ayırt edici gücü ROC analizi ile değerlendirilmiştir. Kontrol ve hasta grupları arasında hemoliz indeksi açısından anlamlı bir fark saptanmamış; benzer şekilde, her iki grupta PTS ve manuel taşıma yöntemleri arasında da fark görülmemiştir (p=0,066, p=0,125, p=0,344 sırası ile). Bu çalışmada değerlendirilen testlerden glukoz, üre, laktat dehidrogenaz, fosfor, sodyum, monosit ve ortalama trombosit hacmi düzeylerinde istatistiksel farklılık saptanmış ancak tespit edilen tüm farklar izin verilen toplam hata sınırları altında kalmıştır (p<0,001, p<0,001, p<0,001, p<0,001, p=0,003, p=0,029, p<0,001 sırası ile). CD47 ve Annexin V'nin hemolizi ayırt etmede sınırlı–orta düzeyde performans gösterdiği belirlenmiş; hemolize olmayan örneklerde CD47'nin, hemolizli örneklerde ise Annexin V'nin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile PTS'nin hem sağlıklı bireylerde ve hem de laboratuvar test yükünün önemli bir kısmını oluşturan Tip 2 DM'li hastalarda hemoliz riski açısından kan örneklerinin taşınmasında güvenilir olduğu gösterilmiştir. Eritrosit yaşlanma belirteçleri olan CD47 ve Annexin V flow sitometrik olarak değerlendirildiğinde, her iki grubun da in vitro hemoliz duyarlılığı açısından benzer sonuçlar gösterdiği; ancak CD47'nin, hemolitik olmayan örneklerde daha yüksek, Annexin V'in ise hemolitik örneklerde daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Bu bulgular, CD47 ve Annexin V parametrelerinin, preanalitik aşamada in vitro hemoliz riskinin değerlendirilmesine potansiyel katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hemolysis is a common source of preanalytical error that affects medical laboratory test results. Factors such as blood transport methods, the proportion of senescent erythrocytes, and diseases may increase the likelihood of hemolysis. In this study, blood samples from patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and healthy controls were transported using two different methods. The aim was to investigate whether there was a difference in the level of hemolysis and the test results obtained in these paired samples. Furthermore, the significance of erythrocyte senescence markers in hemolysis and their potential to predict in vitro hemolysis risk were evaluated using flow cytometry analyses. The study included 50 Type 2 DM patients and 47 healthy controls. From each participant, blood samples were collected for hemolysis index, routine biochemistry, complete blood count, coagulation, C-reactive protein, insulin, and HbA1c tests, which constitute the majority of medical laboratory workload, as well as for flow cytometric analyses to assess erythrocyte aging, and samples were transported to the laboratory via pneumatic tube system and porter transport to perform these tests. Simultaneously with these measurements, CD47 and Annexin V flow cytometric analyses were also carried out. Comparative analyses were conducted using the Chi-square and McNemar tests for categorical variables, the Paired Samples t-test for normally distributed parameters, and the Wilcoxon signed-rank test for non-normally distributed parameters. The discriminatory power of CD47 and Annexin V for hemolysis was evaluated using ROC analysis. No significant difference was detected in hemolysis index between control and patient groups; similarly, no difference was observed between PTS and manual transport methods in both groups (p=0.066, p=0.125, p=0.344, respectively). Among the tests evaluated in this study, statistically significant differences were detected in glucose, urea, lactate dehydrogenase, phosphorus, sodium, monocyte and mean platelet volume levels; however, all detected differences remained within total allowable error limits (p<0.001, p<0.001, p<0.001, p<0.001, p=0.003, p=0.029, p<0.001, respectively). CD47 and Annexin V were determined to show limited to moderate performance in discriminating hemolysis; CD47 was higher in non-hemolyzed samples, whereas Annexin V was higher in hemolyzed samples. This study demonstrated that PTS is reliable for transporting blood samples in terms of hemolysis risk both in healthy individuals and in patients with Type 2 DM, who constitute a significant portion of the medical laboratory workload. When the erythrocyte senescence markers CD47 and Annexin V were evaluated, both groups showed similar results in terms of in vitro hemolysis susceptibility; however, CD47 was higher in non-hemolytic samples, while Annexin V was higher in hemolytic samples. These findings suggest that CD47 and Annexin V parameters may have potential contributions to assessing in vitro hemolysis risk in the preanalytical phase.