Çalışma değerleri açısından kendini işe vermede örgütsel destek algısının rolü: Z kuşağı çalışanları üzerine bir araştırma
The role of perceived organizational support in commitment to work in terms of work values: A study on Generation Z employees
  1. Tez No: 998856
  2. Yazar: MEHTAP SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Z kuşağı çalışanlarının işe angaje olma seviyelerinde algılanan örgütsel desteğin etkisini, çalışma değerleri bağlamında incelemektir. Günümüz iş dünyasında, kuşaklar arası farklılıklarının oldukça önem kazanmasıyla birlikte çalışanların işe yönelik tutumlarını şekillendiren psikolojik ve değer temelli unsurların önemi artmaktadır. Özellikle Z kuşağı çalışanlarının işten beklentileri, önceki kuşaklardan farklılaşmakta; anlamlı iş, bireysel gelişim, iş-yaşam dengesi ve örgütsel destek gibi unsurlar ön plana çıkmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olmakla birlikte, veri toplama sürecinde anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Z kuşağı çalışanlar oluşturmaktadır. Çalışmada algılanan örgütsel destek, işe angaje olma ve çalışma değerlerini ölçmeye yönelik geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçeklerden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, algılanan örgütsel destek ile işe angaje olma arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma değerlerinin bazı boyutlarının, algılanan örgütsel destek ile işe angaje olma ilişkisini güçlendirdiği görülmüştür. Özellikle içsel ve sosyal çalışma değerlerine önem veren Z kuşağı çalışanlarının, örgütsel destek algıları yükseldikçe işe angajman düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmanın örgütlerin Z kuşağı çalışanlarına yönelik uygulamalarının, özellikle kuşak temelli stratejiler geliştirilmesinde ve insan kaynakları yönetimi literatürüne ve uygulamalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of perceived organizational support on the level of work engagement of Generation Z employees in the context of work values. In today's business world, with the increasing importance of intergenerational differences, the psychological and value-based elements that shape employees' attitudes towards work are gaining importance. In particular, the expectations of Generation Z employees from work differ from previous generations; elements such as meaningful work, personal development, work-life balance, and organizational support come to the forefront. Although the research is based on a quantitative research method, the survey technique was used in the data collection process. The sample of the research consists of Generation Z employees. In the study, scales with proven validity and reliability were used to measure perceived organizational support, work engagement, and work values. The obtained data were evaluated with statistical analysis methods. The research findings reveal a significant and positive relationship between perceived organizational support and work engagement. In addition, it was observed that some dimensions of work values strengthened the relationship between perceived organizational support and work engagement. It has been found that Generation Z employees, who particularly value intrinsic and social work values, increase their level of job engagement as their perceptions of organizational support increase. In conclusion, this study is expected to contribute to the development of generation-based strategies and to the human resources management literature and practices, particularly in the application of organizational practices towards Generation Z employees.