Yenidoğanlarda dehidratasyon tanısında yatak başı ultrasonografi yöntemi ile vena cava inferior/abdominal aorta oranının tanısal değerinin araştırılması
- Tez No: 998864
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Term yenidoğanlarda postnatal dönemde görülen tartı kaybının önemli bir bölümü fizyolojik olmakla birlikte, bazı olgularda klinik olarak anlamlıpatolojik sıvı kaybı gelişebilmektedir. Klinik muayene bulguları ve biyokimyasal parametreler, özellikle erken dönemde, fizyolojik tartı kaybı ile dehidratasyonun ayrımında her zaman yeterli duyarlılığa sahip olmayabilir. Bu prospektif çalışmada, 0–7 günlük term yenidoğanlarda yatak başı ultrasonografi (POCUS) ile ölçülen vena cava inferior (VCI) ve abdominal aort (AA) temelli oran ve indekslerin (VCImin/AA, VCImax/AA, VCIort/AA, VCImax/min) dehidratasyon tanısını ayırt etmedeki performansını değerlendirmek; ayrıca bu parametrelerin tek başına ve kombine model yaklaşımıyla tanısal doğruluğa olası katkısını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel olarak yürütülen çalışmaya 51 term yenidoğandahil edildi. Hasta grubu, 0–7 günlük, dehidratasyon tanısı alan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılarak tedavi edilen olgulardan (n=26) oluşturuldu; kontrol grubu (n=25) ise klinik olarak stabil term yenidoğanlardan oluştu. Hastaların demografik verileri ve biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldı. POCUS ile VCImax, VCImin ve AA çapı ölçüldü; ilgili indeksler hesaplandı. Tanısal performans ROC analiziyle değerlendirildi ve eşik değerleri Youden indeksi ile belirlendi. Bulgular: Gruplar arasında cinsiyet (p=0,896), anne yaşı (p=0,560), doğum ağırlığı (p=0,761) ve gebelik haftası (p=0,168) açısından anlamlı fark saptanmadı. Total ağırlık kaybı hasta grubunda anlamlı derecede daha yüksekti [%7,0 (5,5–9,7) vs %2,5 (1,5–3,3); p<0,001]. Biyokimyasal karşılaştırmada hasta grubunda kreatinin (p=0,030), sodyum (p<0,001) ve potasyum (p=0,015) değerleri daha yüksek saptanırken, üre açısından anlamlı fark izlenmedi (p=0,154). Ultrasonografide VCImax ve VCImin hasta grubunda daha düşük bulundu (her ikisi için p<0,001); AA çapı gruplar arasında benzerdi (p=0,865). VCI temelli indekslerin tümü dehidratasyon grubunda daha düşüktü (tüm p<0,001). ROC analizinde AUC değerleri VCImin/AA için 0,970, VCIort/AA için 0,954, VCImax/min için 0,949 ve VCImax/AA için 0,842 bulundu. Kombine model (VCImin/AA + VCIort/AA + VCImax/min) yüksek ayırt edicilik gösterdi (AUC 0,962). Sonuç:Bu prospektif çalışmada, dehidratasyon tanısı ile YDYBÜ'ye yatırılan 0–7 günlük term yenidoğanlarda POCUS ile ölçülen VCI minimum ve maksimum çaplarının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu; buna karşın abdominal aort (AA) çapının gruplar arasında benzer seyrettiği gösterilmiştir. VCI ölçümlerinden türetilen VCImin/AA, VCIort/AA ve VCImax/min gibi normalize indekslerin belirgin şekilde azalması ve ROC analizlerinde yüksek AUC değerleri ile desteklenmesi, bu parametrelerin klinik olarak anlamlı sıvı kaybının değerlendirilmesinde yararlı bir ayırt edici gösterge olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca seçilmiş indekslerin bir araya getirildiği kombine modelin yüksek tanısal performans sergilemesi, çoklu parametre yaklaşımının tek bir ölçüme bağlı değişkenliği azaltarak sınıflandırma doğruluğunu artırabileceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte, çalışma tasarımı ve örneklem özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, bu bulguların farklı popülasyonlarda doğrulanması ve klinik uygulamadaki yerinin belirlenmesi için daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although postnatal weight loss is frequently physiologic in term neonates, a subset may rapidly develop clinically significant/pathologic fluid loss that requires timely recognition. Clinical findings and biochemical markers may not reliably discriminate physiologic weight loss from dehydration, particularly in the early postnatal period. This prospective study aimed to evaluate the diagnostic performance of inferior vena cava (IVC) and abdominal aorta (AA)–based indices measured by point-of-care ultrasound (POCUS) (IVCmin/AA, IVCmax/AA, IVCmean/AA, and IVCmax/min) in 0–7-day-old term neonates, and to explore whether a combined model of selected indices improves discrimination. Materials and Methods: In this prospective study, 61 neonates were assessed; 10 were excluded due to lack of parental consent (n=6) or inability to perform POCUS within the appropriate timeframe (n=4). The final analysis included 51 term neonates. The patient group comprised 0–7-day-old neonates diagnosed with dehydration and admitted to the neonatal intensive care unit (NICU) (n=26), while the control group consisted of clinically stable term neonates (n=25). POCUS measurements included IVC maximum (IVCmax) and minimum (IVCmin) diameters and AA diameter; indices were calculated accordingly. Diagnostic performance was assessed using ROC analysis, and optimal thresholds were identified via the Youden index. Results: There were no significant between-group differences in sex distribution (p=0.896), maternal age (p=0.560), birth weight (p=0.761), or gestational age (p=0.168). Total weight loss was significantly higher in the dehydration group [7.0% (5.5–9.7) vs 2.5% (1.5–3.3); p<0.001]. In biochemical analyses, creatinine (p=0.030), sodium (p<0.001), and potassium (p=0.015) were higher in the dehydration group, while urea did not differ (p=0.154). On ultrasound, both IVCmax and IVCmin were significantly lower in the dehydration group (p<0.001 for both), whereas AA diameter was comparable (p=0.865). All IVC-based indices were lower in the dehydration group (all p<0.001). ROC analysis yielded AUC values of 0.970 for IVCmin/AA, 0.954 for IVCmean/AA, 0.949 for IVCmax/min, and 0.842 for IVCmax/AA. A combined model (IVCmin/AA + IVCmean/AA + IVCmax/min) demonstrated high discrimination with an AUC of 0.962. Conclusion: In this prospective study, term neonates aged 0–7 days who were diagnosed with dehydration and admitted to the NICU had significantly lower POCUS-measured IVC minimum and maximum diameters compared with controls, whereas AA diameter remained comparable between groups. The consistent reduction in derived indices such as IVCmin/AA, IVCmean/AA, and IVCmax/min, together with high AUC values on ROC analysis, suggests that these IVC-based indices may serve as useful discriminative markers when assessing clinically significant fluid loss in term neonates. The high performance of the combined model further indicates that integrating complementary indices may mitigate measurement variability inherent to single-parameter assessment and improve diagnostic discrimination. Nevertheless, given the study design and sample characteristics, external validation in larger and diverse cohorts is warranted to clarify generalizability and to better define the role of these indices alongside clinical and laboratory evaluation.