Interruptions in wait time following teacher questions: An investigation into teacher and student interactions through conversation analysis
Öğretmen sorularının ardından bekleme süresinde kesintiler: Konuşma çözümlemesi yoluyla öğretmen ve öğrenci etkileşimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 998865
  2. Yazar: SEDA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bekleme süresi (wait time- WT), yani öğretmenin bir soru sorması ile öğrencinin yanıt vermesi arasındaki süre, etkili eğitim ve öğretimin önemli bir unsurudur. Özellikle dil öğretiminde, bu süre öğrenci katılımını artırmak ve sınıf içi tartışmaları derinleştirmek amacıyla stratejik bir şekilde kullanılmaktadır. Bekleme süresi, sınıf içi etkileşimsel yetinin (Classroom Interactional Competence – CIC) önemli bir göstergesi olup, öğrenci yanıtlarının niteliği üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Sınıf içi bekleme süresinin avantaj ve dezavantajlarını inceleyen çeşitli araştırmalar, bu sürenin öğrenci katılımı üzerindeki etkilerini vurgulamıştır. Bu çalışma, bir İngilizce öğretmeninin bekleme süresini keserek azalttığı durumları incelemekte ve bu müdahalelerin öğrenci katılımına olan etkilerini analiz etmektedir. Araştırmada, Konuşma Çözümlemesi (Conversation Analysis- CA) yöntemi kullanılarak B1 seviyesindeki öğrencilerle gerçekleştirilen toplam 16 saatlik (her biri 45 dakikalık 4 haftalık dersler) sınıf etkileşimleri incelenmiştir. Ders kayıtları Öğretmen Konuşmasının Öz Değerlendirilmesi (SETT) çerçevesi ile analiz edilerek öğretmenin bekleme süresini azalttığı durumlar tespit edilmiş ve bunların öğrenci tepkileri üzerindeki etkileri CIC çerçevesine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, bekleme süresinin etkili şekilde yönetilmesinin olumlu bir sınıf etkileşim ortamına katkı sağladığını göstermektedir. Bu çalışma, bekleme süresinin sınıf içi iletişimde kritik bir beceri olduğunu ortaya koymaktadır; çünkü bekleme süresinin sınırlandırılması ya da ortadan kaldırılması, öğrencilerin derse katılma isteğini azaltabilmektedir. Öğrencilere yeterli zaman tanınmadığında, özellikle daha derin bilişsel işlemleme gerektiren görevlerde, düşüncelerini açık bir şekilde ifade etmekte zorlanabilecekleri görülmektedir. Çalışma ayrıca, öğretmenlerin bekleme süresini bilinçli bir şekilde yönetmelerinin öğrencilerin özgüvenini artırdığını ve sınıf içi etkinliklere daha aktif katılımı teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, bekleme süresinin etkili yönetiminin önemini vurgulayarak öğretmen eğitimi ve sınıf etkileşimi alanına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Wait time (WT), or the time between an instructor's inquiry and a student's response, is a critical component of effective teaching and learning. Especially in language instruction, this time is strategically used to enhance student participation and deepen classroom discussions. It is an important indicator of classroom interactional competence (CIC) and has a significant effect on the quality of student responses. Numerous studies have examined the benefits and drawbacks of WT in the classroom, emphasizing how it affects student engagement. This study investigates situations in which an English teacher reduces WT by interrupting and analyses the effects of these interventions on student participation. Using the Conversation Analysis (CA) method a total of 16 hours of classroom interactions (four weeks of lessons, each lasting 45 minutes) with B1 level students were examined. The lesson recordings were analysed through the SETT (Self-Evaluation of Teacher Talk) framework to identify instances where the teacher reduced WT, and the effects of these reductions on student responses were evaluated based on the CIC framework. The findings indicate that effective management of WT contributes to a positive classroom interaction environment. This study demonstrates that WT is a crucial skill in classroom communication, as limiting or eliminating WT may reduce students' willingness to participate. When students are not given sufficient time, they may struggle to express their ideas clearly, particularly when tasks require deeper cognitive processing. The study reveals that teachers' conscious management of WT can enhance students' confidence and encourage more active participation in classroom activities. This study contributes to the field of teacher training and classroom interaction by highlighting the importance of effective WT management.