Sürdürülebilir finans ve yeşil enerjinin finansmanı: Yeşil tahvillerin yenilenebilir enerji yatırımları üzerindeki etkisi üzerine bir karşılaştırma
Sustainable finance and financing of green energy: a comparative study on the impact of green bonds on renewable energy investments
- Tez No: 998863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
19.yüzyıl'da gerçekleşen Sanayi Devrimi ile birlikte dünyada emek-yoğun üretimden teknoloji-yoğun bir üretim yöntemine dönüşüm başlamıştır. Daha öncesinde insanların bireysel anlamda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptıkları üretimin değişen paradigma ile birlikte ticari bir amaca dönüştüğü görülmüştür. Teknoloji-yoğun üretim yöntemiyle birlikte üretimde yaşanan artışlar refah artışı ve kentleşmeyi beraberinde getirmiştir. Bu durumun sonucunda talep edilen enerji miktarlarında artışlar yaşanmıştır. Sürdürülebilir olmayan ve daha çok fosil yakıtların hakim olduğu enerji arzlarının sağlanmış olması, çevre tahribatlarında görülmelere ve zamanla artışlar kaydedilmeye başlanmıştır. Toplumların bilinçlenmesini ve sürdürülebilirlik gibi önemli bir kavramın ortaya çıkmasıyla ve üretim ve dönüşüm bu kavram etrafında şekillenmeye başlamıştır. Bu çalışmada sürdürülebilir finansın araçları tanımlanacak ve en yaygın olarak kullanılan araçlarından bir tanesi olan yeşil tahvil üzerinde detaylı olarak durulacaktır. Yeşil tahvillerin kullanım alanlarından bir tanesi olan yeşil enerji yatırımları arasındaki ilişkinin kanıtlanması hedeflenmiştir. Örneklem olarak, Türkiye, Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya seçilmiştir. Seçilen ülkelerin 2014-2023 yılları arasındaki verileri üzerinden sabit etkiler modeli panel veri regresyon modeli ile analizler gerçekleştirilmiştir. Seçilen ülkelerin ilgili dönemleri için analiz sonuçları, yeşil tahvil ihraçlarının yenilenebilir enerji yatırımları üzerinde etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution in the 19th century, the world experienced a transformation from labor-intensive production to technology-intensive production methods. Previously, production was primarily carried out by individuals to meet their personal needs; however, with the changing paradigm, it transformed into a commercial activity. The technology-intensive production method led to increases in production, which in turn brought about higher welfare and urbanization. As a result, there was a rise in the demand for energy. The provision of energy supplies that were unsustainable and largely dominated by fossil fuels began to cause and exacerbate environmental degradation. With the rise in societal awareness and the emergence of the important concept of sustainability, production and transformation processes began to be shaped around this concept. In this study, the instruments of sustainable finance will be defined, with a particular focus on one of its most commonly used tools: green bonds. The study aims to examine the relationship between green bonds and renewable energy investments, one of the key areas where green bonds are applied. As a sample, Turkey, Germany, Italy, France, and Spain were selected. Using data from these countries for the period 2014–2023, analyses were conducted with a fixed effects panel data regression model. The results for the selected countries during the relevant period indicate that green bond issuances have no significant effect on renewable energy investments.