Endüstriyel atıkların ısı yoluyla geri kazanımı
Recovery of industrial waste heat through thermal processes
- Tez No: 998956
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devriminin ardından hızla artan endüstriyel süreçler, enerji tüketiminde büyük bir artışa, doğal kaynakların ömrünün azalmasına ve doğaya bırakılan atıkların miktarının ciddi şekilde artmasına neden oldu. Endüstriyel proseslerden kaynaklanan atıklar genellikle değerlendirilmeden depolanması gibi durumlar enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik çalışmaları açısından büyük zorluklar doğurmuştur. Bu durum hem ekonomik kayıplara hem de doğaya olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasıyla, endüstriyel süreçlerde çıkan atıkların ısı yoluyla geri dönüştürülmesini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği stratejilerini geliştirmeyi sağlamaktadır. Araştırmada öncelikle endüstriyel atık türleri ve bu atıkların özellikleri üzerinde durulmuştur. Endüstriyel süreçlerde ortaya çıkan atıkların geri kazanım potansiyelleri analiz edilmiştir. Atıkların türlerine göre uygun geri dönüşüm yöntemleri belirlenmiş, enerji yoğun sektörlerde kullanılan teknolojilerin etkinliği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Organik Rankine Çevrimi (ORC), Stirling motorları, termoelektrik jeneratörler gibi çeşitli ısı geri dönüşüm teknolojileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın enerji verimliliği ve ekonomik analiz bölümünde, bu teknolojilerin enerji tasarrufu potansiyeli için açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca, karbon ayak izi ve çevresel etkiler değerlendirilmiştir. Başarılı endüstriyel uygulama örnekleri ile mevcut teknoloji ve yenilikler ele alınmıştır. Enerji verimliliği etkileri bakış açısıyla, geri kazanılabilir teknolojilerinin yalnızca ekonomik bir tasarruf sağlaması, aynı zamanda zararların azalmasında da önemli bir rol oynadığı belirlendi. Termal geri dönüşüm yöntemlerinin karbon ayak izini engelleme potansiyeli vurgulanmış, bu teknolojilerin yaygınlaştırılmasının önemi ortaya konmuştur. enerji yoğun sektörlerdeki Sonuçlar ve tartışma bölümünde, bulgular sunulmuş ve bu bulguların pratik uygulamalar üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Çalışmanın genel sonuçları, enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından olumlu sonuçlar göstermektedir. Ayrıca, gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışması, endüstriyel atıkların ısı yoluyla geri kazanılabilir sistemlerinde, sürdürülebilirliği üzerine kapsamlı bir şekilde yapılan araştırma sonuçlarını kapsamaktadır. Atık yönetimi kullanılan mevcut değişimlerin genişlemesi, termal geri kazanım teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliği bir arada ele alan bu çalışma sonucunda, değiştirilen enerji yönetimi politikaları ve sanayi uygulamaları için değerli bir referans kaynağının eklenmesi sağlanmasıyla, karbon salınımlarını azaltmak ve ekonomik fayda sağlamak, isteyen işletmelerin sürdürülebilirliğini sürdürecek öneriler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This following the industrial revolution, rapidly increasing industrial activity has led to a significant increase in energy consumption, a significant increase in natural life and the amount of waste left by life. This has created major challenges in terms of energy efficiency and sustainability. Waste originating from industrial processes is generally stored without being evaluated. This situation creates both economic losses and negative effects on life. This thesis study provides a detailed examination of the recycling of industrial wastes through heat, thus developing a sustainable energy management and growth protection strategy. The research primarily focuses on the types of industrial wastes and their characteristics. The recycling potentials of the wastes generated in industrial processes have been analyzed. Appropriate recycling methods have been determined according to the types of wastes, and the effectiveness of the technologies used in energy-intensive sectors has been evaluated. In this context, various heat recycling technologies such as Organic Rankine Cycle (ORC), Stirling engines, and thermoelectric generators have been discussed in detail. In the energy efficiency and economic analysis section of the study, energy saving potential analyses of these technologies have been conducted. In addition, carbon footprint and environmental impacts have been evaluated. Successful industrial application examples and sectoral analyses are discussed along with current technology and innovations. From the perspective of energy efficiency and relationship effects, it was determined that recoverable technologies not only provide economic savings but also play an important role in reducing damages. The potential of thermal recycling methods to prevent carbon footprints was emphasized, and the importance of popularizing these technologies in energy-intensive sectors was revealed. In the results and discussion section, the findings were presented and the effects of these findings on practical applications were discussed. The general results of the study show positive results in terms of energy efficiency and environmental sustainability. In addition, recommendations were made for future studies. As a result, this thesis study comprehensively analyzes the sustainability of industrial wastes in heat-based recoverable systems. The expansion of current changes used in waste management offers a comprehensive perspective for the development of thermal recovery technologies. As a result of this study, which addresses environmental and economic sustainability together, it provides suggestions that will continue the sustainability of businesses that want to reduce carbon emissions and provide economic benefits by adding a valuable reference source for changed energy management policies and industrial practices.