Hentbolcularda antrenör ve sporcu ilişkisinin performansa etkisinin araştırılması
Research on the effect of the coach-athlete relationship on performance in handball players
  1. Tez No: 999009
  2. Yazar: TUANA UÇARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye Hentbol Federasyonu'na bağlı kulüplerde lisanslı olarak faaliyet göstere 304 hentbol sporcusuyla gerçekleştirilmiş olup, 162'si kadın ve 142'si erkek olan profesyonel sporcuların antrenörleriyle ilişkilerinin performansına yansımasını incelemektir. Ayrıca bu ilişkinin sporcuların performans üzerindeki etkisi, cinsiyet, yaş, milli sporcu olma durumu, spor yapma süresi ve eğitim durumu gibi demografik değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Bu incelemede Spor Duygusal Zekâ Ölçeği ve Antrenör-Sporcu İlişkisi Ölçeği kullanılmaktadır. Bu ölçeklerle sporcunun kendini anlama, empati duygusunu geliştirme, duygularını kontrol edebilme, sezinlenme, değerlendirme, karar verebilme ve bu durumlara karşılık verebilme yeteneği ölçülür. Araştırmanın yöntemi, katılımcılara uygulanan anketler yoluyla nicel verilerin toplanmasını içermektedir. Araştırmada, duygusal zekâ ile antrenör-sporcu ilişkisi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre erkek hentbolcuların kadın hentbolculara göre duygusal zekâ alt boyutlarında ve antrenör-sporcu ilişki düzeylerinde anlamlı şekilde daha yüksek puanlara sahip oldukları belirlenmiştir. Yaş değişkeni incelendiğinde, özellikle 22 yaş ve üzeri hentbolcuların, duygusal zekâ düzeylerinde anlamlı artış gözlemlenmiştir. Eğitim düzeyi değişkeninde, daha yüksek eğitim seviyesine sahip olan sporcuların, empati kurma ve antrenörleriyle olan ilişkilerinde daha güçlü ilişkiler sergilediği görülmüştür. Ancak milli sporcu olma durumu ile antrenör-sporcu ilişkisi ya da duygusal zekâ arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Antrenör-Sporcu İlişkisi Ölçeği ise, sporcuların antrenörleriyle kurdukları ilişkileri 'güven', 'bağlılık' ve 'saygı' olmak üzere üç temel boyutta değerlendirmekte; bu üç boyut aracılığıyla sporcuların antrenörlerine yönelik algılarını, ilişki kalitesini ve bu ilişkinin etkileşimsel gücünü ölçmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, hentbolcularda iyi bir antrenör-sporcu ilişkisinin ve duygusal zekanın güçlenmesi, sporcu performansının olumlu yönde doğrudan belirleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, antrenörlerin empati kurabilen, duygusal destek konularında bilinçli ve etkili iletişim kuran bir tutum sergilemeleri, sporcuların psikolojik sağlamlıklarını güçlendirerek performanslarını daha üst seviyeye taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how the relationships between professional athletes playing in the Turkish Handball Federation Women's and Men's 1st League and their coaches are reflected in their performance. Additionally, the impact of this relationship on athletes' performance was evaluated in terms of demographic variables such as gender, age, national athlete status, years of sports participation, and education level. In this study, the Sport Emotional Intelligence Scale and the Coach–Athlete Relationship Scale were used. These scales measure the athlete's ability to understand themselves, develop empathy, control emotions, perceive, evaluate, make decisions, and respond appropriately to situations. The method of the study involved collecting quantitative data through questionnaires administered to the participants. The research found a significant and positive relationship between emotional intelligence and the coach–athlete relationship. According to the gender variable, male handball players had significantly higher scores in the sub-dimensions of emotional intelligence and the coach–athlete relationship levels compared to female players. Regarding age, a significant increase in emotional intelligence levels was observed particularly among athletes aged 22 and above. In terms of education level, athletes with higher education levels demonstrated stronger empathy and stronger relationships with their coaches. However, no significant difference was found between national athlete status and either the coach–athlete relationship or emotional intelligence. The Coach-Athlete Relationship Questionnaire evaluates the relationship between athletes and their coaches across three fundamental dimensions: trust, commitment, and respect. Through these dimensions, it aims to measure athletes' perceptions of their coaches, the quality of the relationship, and the interactive strength of that relationship. The findings reveal that a strong coach–athlete relationship and enhanced emotional intelligence have a directly positive and decisive impact on the performance of handball players. In this context, coaches adopting an empathetic, emotionally supportive, and effective communication approach can strengthen athletes' psychological resilience and elevate their performance to higher levels.