Yabancılara Türkçe öğretimi alanında kullanılan Yeni İstanbul Türkçe ders kitabındaki okuma metinlerinin dil bilgisi açısından incelenmesi
A grammatical analysis of the reading texts in Yeni Istanbul Turkish coursebook
  1. Tez No: 999069
  2. Yazar: DİLEK AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ KURAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan çeşitli seslerle örülmüş karşılıklı anlaşma sistemidir. Dil, insanların duygu ve düşüncelerini ifade etmesine, iletişim kurmasına, birbiriyle etkileşmesine, dış dünya ile bütünleşmesine ve kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle çoğu ülkede küçük yaştan itibaren bireylerin dil ve zihinsel becerilerini geliştirme çalışmalarına önem verilmektedir. Son yıllarda Avrupa ülkelerinde ''tek dil yerine çok dil'' görüşü yaygınlaşmaktadır. Yabancı dil eğitimi tüm dünyada olduğu üzere, ülkemizde de değerini giderek arttırmaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada siyasi ve sosyolojik çeşitlilikler sonucunda ülkemize gelen yabancı sayısı son dönemlerde oldukça artmıştır. Ülkemize gelen yabancı sayısındaki bu önemli artış ile birlikte Türkçe öğrenmek isteyen yabancıların sayısı da artmıştır. Bu kapsamda yabancı dil olarak Türkçe öğretimi için hazırlanan materyaller çeşitlenmiştir. Dil öğretimi için tüm dillerde olduğu gibi Türkçe öğretiminde de en çok faydalanılan materyallerin başında ders kitapları gelmektedir. Dil eğitimi açısından ders kitaplarının dört temel dil becerisi, kültür aktarımı ve ünite standartları açısından durumları oldukça önemlidir. Eğitim öğretim sürecinde oldukça önemli olan ders kitabı yabancı dil eğitiminde de aynı önemi taşımaktadır. Barındırdığı gramer bilgileri, metinler, sözcük dağarcığı hedef dil öğrenicisine aktarmada en büyük araç olan ders kitapları, süreçte hem öğretmen hem de öğrenicinin hayati bir uzvu gibidir. Türkçe öğretiminde büyük öneme sahip olan ders kitapları, yabancılara Türkçe öğretiminde de büyük bir önem arz etmektedir. Ders kitaplarında kullanılan ifadelerle birlikte okuma ve dinlemeye yönelik metinler bulunmaktadır. Bu sebeple, yabancılar için Türkçe ders kitaplarının dil öğretimi açısından önem taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu yüzden, yabancılar için Türkçe ders kitaplarının hazırlanmasında birçok özelliğin göz önünde bulundurulması, yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenenler için önemlidir. Yabancılar için Türkçe ders kitaplarında yer alan ifadelerinde kullanılan dil bilgisi yapısı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin zihinlerinde dil yapısını oluşturmaktadır. Dolayısıyla yabancılara Türkçe öğretimi ders kitaplarındaki ifadelere ve dinleme-okuma metinlerine ve tüm becerilere hem anlamsal hem de dil bilgisel yapı bakımından özen gösterilmeye çalışılmalıdır. Bu çalışmada Türkçe Öğretim Merkezlerinde kullanılan ders kitabı ele alınacak olup tüm seviyeleri incelenecektir. Yabancılar için Türkçe öğretimi ders kitabı incelenirken okuma metinleri ve bu metinlerin dil bilgisi yapıları, metinlerin hacmine göre yapıların mevcut durumları, hedeflenen işlevlerin ne kadar yansıtıldığı ve gidişat durumu gibi hususlara dikkat edilecektir. İncelenecek olan yayın bu hususlar çerçevesinde incelenecek ve raporlaştırılacaktır. Çalışma sonucunda alana yeni bakış açıları ve kaynak hazırlayacak olanlara veri aktarımı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is a system of communication which enables mutual understanding and which is constructed with phonemes. Language greatly helps in humans' expression of their thoughts, communciation, interaction, exchanging emotional statuses with other and cultural interitance. For this reason, cognitive and linguistic development is hugely important in many countries from early ages. Recently, European countries favor“multi-lingualism”over mono-lingualism. Foreign language teaching is gaining importance in our country as well around the globe. The number of foreigners in Turkey has greatly increased over the last decade for geographical, political and social reasons. This led to an increase in the number of people who wish to learn English and in the variety of the material produced for teaching Turkish as a foreign language. Like in all language, books are the primary sources in teaching Turkish as a foreign language. The quality of books in four skills, cultural tranmission, teaching standards is highly important. Coursebooks are very important in foreign language teaching, as in any other teaching activity. Course books are the fundamental means for tranmissting grammatical and lexical information. They act like parts of body for teachers and learners. This is also true in teaching Turkish as a foreign language. Such coursebooks include reading and listeninig items as well as grammar sections. We see that these coursebooks are important in teaching Turkish. This calls for consideration of many factors in prepration of coursebooks. Grammar rules presented in coursebooks shape the grammatical structures in the learners' minds. Therefore, care should be taken for the grammar sections as well as reading and listening sections. In this study, the course book used in Turkish Language Teaching Centers will be examined and all levels will be examined. While examining the course book for teaching Turkish for foreigners, attention will be paid to issues such as reading texts and grammar structures of these texts, current status of structures according to the volume of the texts, how much the targeted functions are reflected and the progress status. The publication to be examined will be examined and reported within the framework of these issues. It is thought that as a result of the study, new perspectives will be provided to the field and data transfer will be provided to those who will prepare resources.