Yerel ve küresel marka değeri algılamalarında kuşak analizi
Generational analysis in local and global brand value perceptions
  1. Tez No: 999107
  2. Yazar: TUĞBA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz rekabetçi pazar yapısında markalar, yalnızca ürün ya da hizmet sunan unsurlar olmaktan çıkmış; tüketicilerin algıları, deneyimleri ve değer yargıları doğrultusunda şekillenen stratejik varlıklar hâline gelmiştir. Bu bağlamda marka değeri, özellikle farklı kuşaklara mensup tüketicilerin algı ve beklentilerindeki çeşitlilik nedeniyle daha karmaşık bir yapı kazanmıştır. Yerel ve küresel markalar arasındaki algısal farklılıklar, kuşakların sosyo-kültürel yapıları, teknolojik deneyimleri ve tüketim alışkanlıklarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu tez çalışmasının amacı, farklı kuşakların (Baby Boomers, X, Y ve Z kuşakları) yerel ve küresel markalara yönelik marka değeri algılarını karşılaştırmalı olarak incelemek ve kuşaklar arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada marka değeri; marka farkındalığı, marka çağrışımları, algılanan kalite, marka imajı ve marka sadakati gibi alt boyutlar çerçevesinde ele alınmıştır. Nicel bir araştırma olarak planlanan bu çalışmada, oluşturulan araştırma modeline dayalı hipotezlerin test edilmesi amacıyla çevrim içi anket tekniği uygulanmış olup araştırmaya 607 katılımcı dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 18.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerden yüzde ve frekans yöntemlerinden yararlanılmıştır. Soruların frekans ve yüzde dağılımları analiz edilmiştir. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Kişisel bir değerlendirme olarak, özellikle genç kuşakların küresel markalara yönelik algılarında yenilikçilik, dijital görünürlük ve sembolik anlamların ön plana çıktığı; buna karşılık daha ileri yaş gruplarında yerel markaların güven, samimiyet ve kültürel yakınlık gibi unsurlarla değerlendirildiği görülmektedir. Bu durum, markaların hedef kitlelerine yönelik strateji geliştirirken kuşak temelli farklılıkları dikkate almasının önemini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, yerel ve küresel markaların marka değeri yönetiminde kuşak farklılıklarını anlamaya katkı sağlamayı ve akademik literatüre özgün bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive market structure, brands have evolved from being mere providers of products or services into strategic assets shaped by consumer perceptions, experiences, and value judgments. In this context, brand equity has become a more complex construct, particularly due to the diversity in perceptions and expectations among consumers belonging to different generations. The perceptual differences between local and global brands are directly linked to the socio-cultural structures, technological experiences, and consumption habits of these generational cohorts. The aim of this thesis is to comparatively examine the brand equity perceptions of different generations (Baby Boomers, Generation X, Generation Y (Millennials), and Generation Z) toward local and global brands, and to reveal whether significant differences exist among these generations. Brand equity in this study is operationalized within the sub-dimensions of brand awareness, brand associations, perceived quality, brand image, and brand loyalty. Planned as a quantitative study, an online survey technique was implemented to test the hypotheses based on the developed research model, and a total of 607 participants were included in the research. The collected data were analyzed using the SPSS 18.0 statistical software package. Descriptive statistics, including frequency and percentage methods, were utilized. The frequency distribution of the questionnaire items was performed. Confirmatory Factor Analysis (CFA) and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for hypothesis testing. As a preliminary assessment, it is suggested that for younger generations, aspects such as innovativeness, digital visibility, and symbolic meanings are prominent in their perceptions of global brands. Conversely, older age groups tend to evaluate local brands based on elements like trust, sincerity, and cultural proximity. This situation highlights the importance for brands to consider generation-based differences when developing strategies targeting their respective audiences. In conclusion, this study aims to contribute to the understanding of generational differences in the brand equity management of local and global brands and to offer a novel perspective to the academic literature.