The effect of feedback on unbounded number line estimation task
Sınırlı olmayan sayı doğrusu tahmin görevinde geri bildirimin etkileri
  1. Tez No: 999184
  2. Yazar: BUSE AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BAHAR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışmanın temel amacı genç yetişkinler için sınırlı olmayan sayı doğrusu tahmin görevinde geri bildirimin etkilerini incelemektir. Araştırma 4 farklı deneyden oluşmaktadır ve sınırlı olmayan sayı doğrusu tahmin görevinin algı versiyonu kullanılmıştır. Deneyler üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada katılımcılar herhangi bir geri bildirim almadan tahminlerini yapmıştır. İkinci aşamada deney gruplarına göre doğru geri bildirim, daha küçük yanlış geri bildirim veya daha büyük yanlış geri bildirim verilmiştir. Son aşamada geri bildirimin etkisini gözlemlemek amacıyla katılımcılar ilk aşamadaki görevin aynısını tamamlamıştır. Sonuçlar literatürle uyumlu olarak katılımcıların ilk aşamada sayıları olduğundan daha küçük algılama eğiliminde olduklarını, geri bildirim etkisi ile cevaplarını bu bildirimler doğrultusunda kalibre ettiklerini yani olduğundan daha az algılama yanlılığının önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Ayrıca bu kalibrasyonun yalnızca geri bildirim aşamasında gerçekleşmediği, katılımcıların üçüncü aşama boyunca vermiş oldukları cevaplarda da gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Katılımcıların almış oldukları geri bildirimin türlerine göre aşamalar arasındaki performansları incelendiğinde tüm gruplarda anlamlı ölçüde bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of the present study was to examine the effects of feedback on young adults' performance in an unbounded number line estimation task. The study consists of 4 different experiments, and a perception version of the unbounded number line estimation task was used. The experiments consisted of 3 sessions. In the first session, participants made their predictions without any feedback. In the second session, participants received either correct feedback, smaller false feedback, and larger false feedback, according to the experimental groups. In the last session, participants repeated the same experiment as in the first session to observe the effect of feedback. In line with the literature, the results showed that participants tended to underestimate numerosity in the first session and calibrated their answers after feedback was provided that is, the underestimation bias was significantly reduced. The results indicated that this calibration was not specific to the feedback session, since calibration effects were observed in the participants' responses throughout the third session. When the performances of the participants between the stages were analyzed according to the types of feedback they received, a significant difference was found in all groups.