Biçerdövere entegre edilmiş büyük prizmatik balya makinesi tasarımı
Design of a large prismatic baler integrated into a combine harvester
- Tez No: 999197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış ve tarıma elverişli arazilerin giderek azalması, tarımsal üretimin hem verim hem de sürdürülebilirlik açısından daha etkin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Türkiye özelinde ise artan enerji ve işçilik maliyetleri, sınırlı alanlardan en yüksek üretimi elde etme gerekliliğini daha da önemli hale getirmiştir. Bu çerçevede, tarımsal mekanizasyona yönelik yenilikçi sistemlerin geliştirilmesi ve sahada uygulanabilirliğinin artırılması kritik bir ihtiyaç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, biçerdövere entegre büyük prizmatik balya makinesi sisteminin performansını; yakıt sarfiyatı, iş gücü gereksinimi, elde edilen ürün kalitesi ve dane kaybı gibi temel kriterler üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel yöntemlerde, hasat işleminin biçerdöverle tamamlanmasının ardından, sap materyalini toplamak üzere tarlaya traktör çekişli balya makineleriyle ikinci bir ekipman ve operatör girmektedir. Bu durum, aynı arazi üzerinde iki kez iş gücü ve iki kez yakıt kullanımı gerektirdiğinden hem zaman kaybına hem de işletme maliyetlerinde artışa neden olmaktadır. Entegre sistemde ise sap materyali, doğrudan balya makinesine yönlendirilmekte, toprakla temas önlenerek hem fire azaltılmakta hem de yem değerinde artış sağlanmaktadır. Ayrıca, ayrı bir traktör, operatör ve yakıt kullanımına gerek kalmadığından, sistemin işletme maliyetleri önemli ölçüde düşmektedir. Saha verilerine dayalı teknik analizler neticesinde, entegre sistemin yakıt kullanımında tasarruf sağladığı, insan gücüne olan bağımlılığı azalttığı ve birim alandan elde edilen balya miktarını artırdığı tespit edilmiştir. Elde edilen bu bulgular, söz konusu sistemin tarımda hem verimliliği artırma hem de sürdürülebilir üretim uygulamalarını destekleme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the global population and the gradual decline of arable land have made it imperative for agricultural production to be carried out more efficiently in terms of both productivity and sustainability. In the context of Turkey, rising energy and labor costs have further emphasized the necessity of achieving maximum output from limited land resources. Within this framework, the development of innovative systems for agricultural mechanization and the enhancement of their field applicability have emerged as critical needs. This study aims to evaluate the performance of a large prismatic baler system integrated into a combine harvester, focusing on key criteria such as fuel consumption, labor requirements, product quality, and grain loss. In conventional methods, after the harvesting process is completed by the combine harvester, a second pass over the field is required using a tractor-drawn baler and an additional operator to collect the straw. This results in double labor and fuel usage on the same field, leading to increased time loss and higher operational costs. In the integrated system, however, the straw material is directly transferred to the baler, preventing contact with soil, which both reduces losses and increases feed value. Furthermore, the elimination of the need for a separate tractor, operator, and fuel significantly reduces operating costs. Technical analyses based on field data indicate that the integrated system provides fuel savings, reduces dependency on manual labor, and increases the amount of baled material per unit area. These findings demonstrate that the system has the potential to enhance agricultural efficiency and support sustainable production practices.