İşletmelerde şirket değerlemesinde yeni bir yaklaşım; Fuzzy Küme Teorisi
A New approach to corporate valuation in business; Fuzzy Set Theory
- Tez No: 99924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
TEZ ÖZETİ Şirket değerlemesi, 1980'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanmasına rağmen finans yazınında bir disiplin olarak yerini yeni almaktadır. Şirket değerlemesinin öneminin giderek artması ve önümüzdeki yıllarda da gündemde kalması beklenmektedir. Günümüzde şirketler çok sayıda değişkenin etkileşim içinde olduğu bir ortamda faaliyette bulunmaktadırlar. Bu nedenle, nakit akımı yöntemi ile şirket değerlemesinde belirsizlik arttıkça bir dizi yetersizlik ve eksiklikler ile karşılaşılmaktadır. Fuzzy küme teorisi ile bu sorunları gidermek olanaklı olmaktadır. Ancak, fuzzy küme teorisi kullanılarak hesaplanacak şirket değeri, teorinin temel yaklaşımı gereği optimum değer olmayacaktır. Bu nedenle, bu teori ile hesaplanacak şirket değerinin yatırımcılara belirsizlik altında bir fikir vereceği ve ileri aşama değerleme yapılmasına ışık tutacağı düşünülmektedir. Ayrıca, şirket değerlemesinde ülkelerin muhasebe sistemlerine bağımlı olmayan modellere gereksinme duyulmaktadır. Muhasebenin temel ilkelerini değerleme modellerine yansıtmak, modellerin esnekliğini azaltmakta ve gerçeğe uygunluğunu sınırlamaktadır. Ülkeler arasında muhasebe sistemlerinin uyumlaştırılması değerleme işlerinin gelişmesine katkı yapacaktır. Aksi takdirde, değerlemede bir standartlaşma getirilemeyecek ve aynı ilkeler ile müzakere yapılamayacaktır. Bu da ülkeler arasındaki ticarette anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına ve mevcut ticareti ilişkileri olumsuz yönde engelleyebilecektir. -^-ggHES» «3=*»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although corporate valuation started to be implemented in 1980's it began to take newly its place in finance literature as a discipline. It is expected that the importance of corporate valuation will increase and corporate valuation be on the agenda of business community in the next years. Corporations of today are operating under the influence of many parameters. As the uncertainty increases in the cash flow analysis used for corporate valuation, it is faced with some deficiencies and problems. It is possible that fuzzy set theory would solve these problems. However, according to the fuzzy concept, any corporate value based on the analysis of the fuzzy concept will not be the optimum one. For this reason, any corporate value calculated using the fuzzy concept would give an idea for the prospective investors under the uncertainty and also give light to further valuations. In addition, there is a need for the valuation models, independent of accounting systems of all the countries. The use of all accounting principals in valuations would limit the reality and flexibility of the models. The standardization of accounting systems among countries would contribute to the development of international corporate valuation. Otherwise, it will be difficult to bring any standardization to the corporate valuation and make negotiations with the same principals in the international business. This will likely produce some disputes in the international business and will negatively effect the existing trade relations. 292