Carlos Fuentes'in iki romanında Meksika tarihinin yansımaları
The Reflection of Mexican history in two novels of Carlos Fuentes
  1. Tez No: 99923
  2. Yazar: MEHMET NECATİ KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÖNALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
180 ÖZET Hazırladığımız bu tez çalışması, Türkiye'de Meksika edebiyatıyla ilgili olarak gerçekleştirilen ilk doktora çalışmasıdır. Tezin kapsamı, Carlos Fuerites ve iki eserinde Meksika'nın geçmişinin yansımaları olarak belirlenmiştir.Konunun bu şekilde belirlenmiş olmasının başlıca iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki, konuyu ele alan araştırmacının çocukluk ve gençlik yıllarında Latin Amerika'da yaşamış olması sebebiyle, kendisini bu kültüre yakın hissetmesi, ikincisi ise Carlos Fuentes'in uluslar arası edebi çevrelerdeki ayrıcalıklı yeridir. Araştırma sırasında seçilen eserlerdeki toplumsal, kültürel ve siyasal bazdaki tarihsel yansımalar tespit edilmeye çalışılmış ve gerek“Artemio Cruz'un Ölümü”gerekse“Deri Değiştirmek”adlı eserde Meksika, Latin Amerika ve genelde dünya tarihinden somut yansımalar kaydedilmiştir. Araştırma kapsamının dışında kalmaları sebebiyle genel dünya tarihinden yansımaların hemen hemen hiçbiri, Latin Amerika tarihinden yansımaların ise birçoğu çalışmada dikkate alınmamıştır. Buna karşın, yapılan çalışmanın gerek ele alınan örnekler, gerekse ortaya konmaya çalışılan söylemler açısında zengin olduğu söylenebilir. Araştırma sırasında varılan sonuçların içinde belki de en ilgi çekici olanı Meksika ile Türkiye'nin benzer toplumsal, siyasal ve kültürel özellikler göstermeleri181 olmuştur. Aynı şekilde, iki ülkede yaşanmış ve yaşanmakta olan sosyal, ekonomik ve siyasal sorunların önemli bir kısmının ortak özellikler gösterdiği de dikkati çekmiştir. Türkiye'de Meksika edebiyatı üzerine gerçekleştirilen bu ilk edebi araştırmanın, gelecekte bu konuya eğilecek araştırmacılar, öğrenciler ve genelde konuya ilgi duyanlar için yararlı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
184 SUMMARY This doctoral dissertation is the first one prepared in Turkey about Mexican Literature. Carlos Fuentes and“The reflection of the Mexican history in two of his literary works”was chosen by one side because the investigator feels himself close to the Latin American culture due to the fact that he has lived in the continent during his childhood and teenager period, and on the other hand because of the well deserved position that Carlos Fuentes occupies in the international literary ambiance. During this investigation, sociological, cultural and political reflections of the past have been tried to be determined. The conclusion is that; the two novels of Carlos Fuentes ('la Muerte de Artemio Cruz“ and ”Cambio de piel") contain concrete reflections of the history of Mexico, Latin America and the world in general. Due to the pre determined context of the investigation, the reflections about world history and an important part of those about Latin American history have been ignored. In spite of this, it is possible to say that the result of the study has been quite rich in examples and arguments. Perhaps the most surprizing point among all type of conclusions that have been reached after this investigation is the fact that Mexico and Turkey show social, political and cultural realities that are very much alike. It has also been possible to see that an important part of the social, economic and politic problems that have been lived and that are being lived in both countries have a lot in common.185 This first literary investigation realized on Mexican literature in Turkey is expected to be useful for the future investigators, students and those interested in the subject in general.