Zakir Kadiri Ugan'ın hayatı ve hadis ilmindeki yeri
The life of Zakir Kadiri Ugan and his place in the science of hadith
- Tez No: 999275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CANAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, savaşların, zorunlu yer değiştirmelerin, baskıların, verilmeyen insanî hakların alınması adına verilen mücadelelerin, ekonomik buhranların, dünya savaşlarının olduğu zorlu bir dönemde yaşamış, farklı coğrafyalara hicret emek zorunda kalmış, ilmi gelişimini birçok alanda kemâle ulaştırmış Cumhuriyet dönemi âlimlerinden Zakir Kadiri Ugan'ın hayatı ve Hadis ilmine vukûfiyeti ele alınmaktadır.“Zakir Kadiri Ugan'ın Hayatı ve Hadis İlmindeki Yeri”isimli bu çalışma amaç, yöntem ve kaynaklar hakkında bilgilerin verildiği“Giriş”kısmı, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölmünde Zakir Kadiri Ugan'ın hayat sergüzeşti paylaşılmaktadır. İkinci bölümde, Ugan'ın hangi ekollere yakın fikirlere sahip olduğunu, hangi ekollerle farklı fikri vadilerde bulunduğunu anlamak için son dönemde yükseliş gösteren hadis ekolleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Ugan'ın“Gayr-i Dinî ve Dinî Rivayetler”isimli makalesi ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise Ugan'ın eserleri ve Hadis ilmi açısından bir değerlendirme içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the life and expertise in Hadith studies of Zakir Kadiri Ugan, a scholar of the Republican era who lived through a challenging period marked by wars, forced displacements, oppression, struggles for denied human rights, economic crises, and world wars, and who was forced to migrate to different regions while achieving intellectual perfection in many fields. This study, titled“The Life of Zakir Kadiri Ugan and His Place in the Science of Hadith”consists of an“Introduction”providing information about the aims, methods, and sources, three chapters, and a conclusion. The first chapter shares the life story of Zakir Kadiri Ugan. The second section examines the recently emerging schools of hadith studies to understand which schools Ugan's ideas were aligned with and which schools he differed from. The third section discusses Ugan's article titled“Non-Religious and Religious Narrations.”The conclusion provides an evaluation of Ugan's works and the science of hadith.