Ütopyalarda eğitim sorunsalının karşılaştırmalı bir incelenmesi
A Study of the educational problematic in utopias
- Tez No: 99928
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
268 Faruk Öztürk,“Ütopyalarda Eğitim Sorunsalının Karşılaştırmalı Bir İncelemesi”Danışman: Prof Dr. Sabri Büyükdüvenci (A.Ü. Sosyal Bilimler EnstitüsüEğitim Programlan ve Öğretim(E.S.T.T.) Anabilim Dalı) IV+ 269 s. ÖZET“Ütopyalarda Eğitim Sorunsalının Karşılaştırmalı Bir İncelemesi”başlıklı bu çalışmanın temel amacı, ütopyalarda eğitim kavramı altında ele alınan konuların incelenmesidir. Konuyu ele alırken temel yaklaşım olarak ütopik tutumun insanın doğal yapısı olduğu varsayımından hareket edilmiştir. Bu doğrultuda araştırma, beş bölüm olarak planlanmıştır. Birinci bölümde tezin amacı, önemi ve yöntemi tartışılmıştır. Ütopyalarda eğitsel boyut incelenirken konuya yöntemsel olarak, ütopik doğanın sağladığı olasılıklar temel yaklaşım olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ütopyaların ve ütopik tutumun tarihsel süreçte gelişimi hakkında farklı yaklaşımlar tartışılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölüm ise, çalışmanın temel amacım oluşturan, ütopyalarda eğitim sorunsalının irdelenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken çalışmanın kaynaklarım oluşturan ütopyalardan, Devlet, Ütopia, Güneş Ülkesi, Yeni Atlantis, Biz, Yeni Dünya ve Ada isimli ütopyalar temele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise ortaya çıkan düşünce şu şekilde özetlenmiştir: insanın sahip olduğu ütopik tutumda ve ütopyalarda ve öngörülen eğitsel yaklaşımlar, geleceğin oluşturulmasında bize yeni açılımlar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
269 Faruk Öztürk.“A Study of the Educational Problematic in Utopias”(Dissertation). Advisor: Prof. Dr. Sabri Büyükdüvenci. Institute of the Social Sciences, Department of Educational Curricula and Instruction, Basic Science Branch of the Historical and Social Foundations of Education, University of Ankara. ABSTRACT The main aim of this work is an examination of the educational themes in a selected sample of the literary genre called Utopia. The sample includes Plato's Republic, Thomas More's Utopia, Tommaso Campanella1 The City of Sun, Francis Bacon's New Atlantis, Eugene Zamiatin's We, Aldoux Huxley's Brave New World and Island. When treating the subject, I assumed that utopical thinking was rooted in the structure of human mind. This work had been planned as five chapters. In the first chapter, the aim, importance and method of the study are discussed. While surveying the utopical dimensions in Utopias, I principally focused on the possibilities provided by the utopical faculty of the human mind. In the second chapter, different interpretations of, and approaches to, Utopias are chronologically discussed. In the third and fourth chapters, the educational problematic in the selected Utopias is examined and the Utopias are compared with respect to their conceptions of education stated or implied in them. In the last chapter, the conclusion of the study is stated: the conceptions of education in Jhe Utopias that are an outcome of the utopical element in the structure of human mind present new vistas in the formation of the future.