Sınıf öğretmenlerinin mobil okuryazarlık becerilerinin incelenmesi (Manisa ili örneği)
An analysis of classroom teachers' mobile literacy skills (the case of Manisa province)
  1. Tez No: 999280
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin mobil okuryazarlık beceri düzeylerini cinsiyet, mezuniyet durumu, mesleki kıdem, kariyer basamağı ve okul türü değişkenleri açısından incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımında tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Manisa ili Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada basit seçkisiz örneklem yöntemi kullanılmıştır. Örneklem sayısı hesaplanarak 252 sınıf öğretmenine araştırma ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak için Karalı ve diğerleri (2023) tarafından geliştirilen veri toplama aracı ile araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma verileri normal dağılım göstermediği için iki kategorili değişkenler (cinsiyet, okul türü) için Mann-Whitney U testi, üç kategorili değişkenler (mezuniyet durumu, mesleki kıdem, kariyer basamağı) için Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda sınıf öğretmenlerinin mobil okuryazarlık düzeylerinin temel beceriler alt boyutunda“çok yüksek”, ileri düzey beceriler alt boyutunda“yüksek”ve genel ölçek düzeyinde ise“yüksek”olduğu görülmüştür. Mobil okuryazarlık beceri düzeylerinde cinsiyet, mezuniyet durumu, mesleki kıdem değişkenlerinde anlamlı bir farklılaşma bulunurken, kariyer basamağı ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılaşma tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mobile literacy skill levels of primary school teachers based on the variables of gender, educational status, professional seniority, career stage, and school type. The study was designed using the survey model, a quantitative research approach. The study population consists of primary school teachers working in the Şehzadeler and Yunusemre districts of Manisa province during the 2024–2025 academic year. A simple random sampling method was employed for the study. After calculating the sample size, the research scale was administered to 252 classroom teachers. Data were collected using a personal information form prepared by the researcher and the data collection instrument developed by Karalı et al. (2023). Since the data did not exhibit a normal distribution, the Mann–Whitney U test was applied for variables with two categories (gender, school type), and the Kruskal–Wallis H test was used for variables with three categories (educational status, professional seniority, career stage). The results indicated that the primary school teachers' mobile literacy levels were“high”in the advanced skills sub-dimension,“very high”in the basic skills sub-dimension, and“high”overall. While significant differences were found in mobile literacy skill levels regarding gender, educational status, and professional seniority, no significant differences were observed based on career stage or school type.