Farklı oranlarda ekilen karışım otunda silaj kalite parametrelerinin incelenmesi
An evaluation of the quality parameters of silage in mixed grass planted at various rates
- Tez No: 999287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIDIR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; Burdur ili ekolojik koşullarında yetiştirilen baklagil ve buğdaygil yem bitkileri karışımının (Macar fiği, yem bezelyesi, ekmeklik buğday ve tritikale), farklı sulama rejimler (kurak ve sulak) ve farklı silaj katkı maddeleri (laktik asit ve melas) kullanılarak silolanması sonucunda elde edilen silajların fermantasyon özellikleri, besin madde kompozisyonu ve in vitro sindirilebilirlik değerlerinin belirlenmesidir. Araştırmada bitkisel materyal olarak; %36 Macar fiği (Vicia pannonica cv. Kansur), %34 Yem bezelyesi (Pisum sativum cv. Kirazlı), %15 Ekmeklik buğday (Triticum aestivum cv. Bohemia) ve %15 Tritikale (x Triticosecale cv. Kinerit) tohumlarından oluşan dörtlü karışım kullanılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre kurak ve sulak arazilerde yetiştirilen bitkiler, hasat edildikten sonra üç farklı gruba (uygulanmayan, LAB inokulantı ve Melas) ayrılmıştır. Hazırlanan silaj paketleri 30. ve 60. günlerde açılarak fiziksel analizler, pH ölçümleri, kimyasal analizler ve in vitro sindirim denemelerine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgulara göre; tüm silaj grupları fiziksel değerlendirme (DLG) sonucunda“iyi”ve“pekiyi”kalite sınıfında yer almıştır. Melas ve LAB inokulantı ilavesinin, kontrol grubuna kıyasla pH değerini düşürdüğü ve Flieg puanını artırarak fermantasyon kalitesini iyileştirdiği saptanmıştır. Araştırmanın en dikkat çekici sonucu yetiştirme koşulları bakımından ortaya çıkmıştır. Kurak koşullarda yetiştirilen bitkilerden elde edilen silajların Kuru Madde (KM) içeriği ve in vitro Gerçek Kuru Madde Sindirilebilirliği (IVTDMD), sulak koşullara göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Sulama yapılan grupta bitkisel gelişim artışına bağlı olarak hücre duvarı bileşenlerinin (NDF, ADF) yükseldiği, buna karşın kurak koşullarda besin maddelerinin konsantrasyon etkisine bağlı olarak sindirilebilirliğin ve Nispi Yem Değerinin (NYD) arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; incelenen dörtlü karışımın bölge koşullarında kaliteli kaba yem kaynağı olarak kullanılabileceği ve özellikle melas ilavesinin silaj kalitesini güvence altına aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the fermentation characteristics, nutrient composition, and in vitro digestibility of silage produced from a mixture of legume and cereal forage crops (Hungarian vetch, field pea, bread wheat, and triticale) grown under different ecological conditions (arid and irrigated) in Burdur province, using different silage additives (lactic acid and molasses). The plant material used in the study consisted of a quadruple mixture of 36% Hungarian vetch (Vicia pannonica cv. Kansur), 34% Field pea (Pisum sativum cv. Kirazlı), 15% Bread wheat (Triticum aestivum cv. Bohemia), and 15% Triticale (x Triticosecale cv. Kinerit). The plants, grown in arid and irrigated fields according to a randomized plot design, were harvested and divided into three groups (Control, Lactic Acid, and Molasses). The prepared silage packages were opened on the 30th and 60th days and subjected to physical analysis, pH measurements, chemical analysis, and in vitro digestion trials. According to the findings, all silage groups were classified as“good”or“very good”quality based on physical evaluation (DLG). It was determined that the addition of molasses and lactic acid reduced the pH value compared to the control group and improved fermentation quality by increasing the Flieg score. The most significant result of the study was observed regarding cultivation conditions. The Dry Matter (DM) content and in vitro True Dry Matter Digestibility (IVTDMD) of silages obtained from plants grown under arid conditions were statistically higher than those under irrigated conditions. While fiber components (NDF, ADF) increased in the irrigated group due to enhanced vegetative growth, digestibility and Relative Feed Value (RFV) increased in arid conditions due to the concentration effect of nutrients. In conclusion, it was determined that the examined quadruple mixture could be used as a quality roughage source in the region, and molasses addition, in particular, ensured silage quality.